ZAPISNIKI SESTANKOV

 

Zapisnik 1. seje, z dne 5.10. 2009

KOORDINACIJE političnih strank in list ZA SPREMEMBE VOLILNE IN MEDIJSKE ZAKONODAJE (v nadaljevanju: koordinacija za spremembe VMZ),

ki je potekala 5.10. od 17. do 19.30 ure.

Seznam list in strank v koordinaciji za spremembe VMZ:

  1. STRANKA MLADIH – ZELENI EVROPE,
  2. KRŠČANSKI SOCIALISTI SLOVENIJE,
  3. SLOVENSKA LIPA,
  4. LISTA ZA PRAVIČNOST IN RAZVOJ,
  5. EURODEMOKRATI,
  6. STARA PRAVDA STRANKA PRAVA,
  7. STRANKA ENAKIH MOŽNOSTI,
  8. LJUBLJANA, MOJE MESTO,
  9. DEMOKRATSKA STRANKA SLOVENIJE,
  10. NOVA DEMOKRACIJA SLOVENIJE,
  11. ZELENA STRANKA,
  12. ZELENI PROGRES,
  13. STRANKA ENAKOPRAVNIH DEŽEL,
  14. NAŠA LISTA,
  15. STRANKA EKOLOŠKIH GIBANJ,
  16. NOVA SLOVENIJA – KRŠČANSKA LJUDSKA STRANKA,
  17. LISTA SOCIALISTOV

 

Seznam prisotnih na 1. seji:

  1. Andrej Magajna (KSS),
  2. Darko Krajnc (SMS-ZELENI),
  3. Karmen Končan (KSS),
  4. Miha Belca (SMS-ZELENI),
  5. Jani Vogelnik (KSS),
  6. Stojan Auer (LPR),
  7. dr. Gorazd Drevenšek (EUD),
  8. Bojan Mavrič (EUD),
  9. Srečko Škoberne (EUD),
  10. Ludvik Poljanec (SPSP),
  11. Elena Pečarič (SEM),
  12. Danči Maraž (SEM),
  13. Janez Sodržnik (LMM),
  14. Dejan Crnek (LMM),
  15. Dušan Ograjšek (DS),
  16. Darko Jenko (ZS),
  17. Vladislav Stres (SED),
  18. Karel Lipič (SEG),
  19. Ivan Cencelj (LSOC),
  20. Srečko Prislan (KSS),
  21. Jelena Pučko (SEM),
  22. Robert Čehič (SMS-ZELENI),
  23. Vojko Kogej (ZP)
  24. ?Nikolaj Erjavec (NDS)
  25. ?Jože Rižnik (NDS),
  26. ?Jože Kos Grabar (NL)
  27. Opravičeni: Sašo Peče (LIPA),
  28. Opravičen: Jože Vozelj (SMS-ZELENI)
  29. Naknadno opravičeni: Robert Ilc (NSi)

 

Sklicatelja seje, Andrej Magajna (KSS - Krščanski socialisti Slovenije, poslanec v DZ ) in Darko Krajnc (SMS – ZELENI, Stranka mladih – zeleni Evrope), sta v uvodu izpostavila razloge za sklic. Neposredni povod je bila izvedba volitev v Evropski parlament, kjer se je ponovno pokazala praksa vseh predhodnih volitev: stranke in liste nimajo enakopravnega statusa v volilni kampanji. Ta diskriminiran položaj pa ni le posledica neustreznih praks oziroma uredniške politike posameznega medija ampak diskriminatorne ureditve v zakonih in podzakonskih aktih. Uvodničarja sta izrecno poudarila, da sestanek ni namenjen sklepanju programskih koalicij, saj so tudi neparlamentarne stranke in liste programsko zelo različne, temveč skupnemu cilju uveljaviti enakopravni status v predvolilnih in volilnih postopkih (predvsem v predstavitvah v medijih).

 

Odprla se je široka in zanimiva razprava udeležencev. V zapisniku izpostavljamo le specifične vsebinske poudarke nekaterih posameznikov.

 

- Ludvik Poljanec (STARA PRAVDA STRANKA PRAVA) je postavil širši pravni kontekst kršenja pravic: pravico do informacij javnega značaja; neskladje pravnih aktov z ustavnimi izhodišči (kršenega načela o enakosti pred zakonom). Izpostavil pa je tudi kazenski zakonik in kršenje pravic do informiranja.

 

- Ivan Cencelj (IO za Našo listo in Društvo brezposelnih in socialno šibkih) predlaga projektno koalicijo in ustavno presojo tudi z zbiranjem podpisov, ne glede na vse postopkovne pasti v zvezi z ostalimi vlogami moramo vztrajati pri spremembi volilnega sistema, ki bo omogočil menjavo sedanjih političnih elit

 

- Janez Sodržnik (Ljubljana moje mesto) je opozoril na zapletenost ustavnih presoj in dosedanjo prakso tovrstnih pritožb. Strinjal se je z uvodničarjema, da se koordinacija za spremembe VMZ omeji na koordinacijo za katero je bila tudi sklicana.

 

- Elena Pečarič (Stranka enakih možnosti) je predstavila štiri zavrnjene ustavne pobude, opozorila pa je tudi na pomembnost dobre strokovne priprave ustavnih pritožb, saj se pogosto ustavi že pri utemeljitvi pravnega interesa. Menila je, da mora biti akcija tudi ustrezno marketinško podprta, saj brez spremljanja medijev ne bo učinkovita.

 

-Vladislav Stres (Stranka enakopravnih dežel) je opozoril, da diskriminacija ne poteka zgolj na relaciji parlamentarne - neparlamentarne stranke ampak tudi med protežiranimi, velikimi favoriti in manjšimi parlamentarnimi strankami. Primer: ob zaključku kampanje se običajno izpostavlja le dva večja favorita. Predlaga tudi oblikovanje tako imenovane projektne koalicije, ki bi si zadala cilj uveljaviti ustavno pravico do dostopa informacij javnega značaja.

 

-Stojan Auer (Lista za pravičnost in razvoj) je izpostavil v prvi vrsti zakon o RTV, ki je po zadnjih spremembah, uveljavitvi   t.i. Grimsovega zakona še bolj eksplicitno diskriminatoren. Torej ustavna presoja je ne glede na predhodne zavrnitve ponovno aktualna. Pri tem pa je potrebno aktivirati ustrezen strokovni tim, vključiti priznane ustavno pravne strokovnjake, sočasno pa tudi lobirati pri tistih parlamentarnih strankah, ki kažejo posluh za tovrstna vprašanja. Smotrno pa bi se bilo obrniti tudi na predsednika države in razmisliti o lobiranju tudi pri drugih centrih odločanja.

 

-Predstavnik Demokratske stranke Slovenije Dušan Ograjšek je naštel več možnih strokovnih sodelavcev (ki so že pred leti sodelovali z DS), ki  bi lahko pripomogli kvalitetnim pravnim podlagam za skupno akcijo. Poudaril je pomen resnega in sistematičnega pristopa, ki naj zajame vso področno zakonodajo.

 

- Dr. Gorazd Drevenšek (EURODEMOKRATI) spomni navzoče na vrsto zavrnjenih ustavnih pritožb in minimalno možnost uspeha; predstavil tudi 3 dobljene ustavne pritožbe in način priprave le-teh (sodelovanje s študenti prava…). Ustavno sodišče, po Drevenškovem mnenju, sledi volji etabliranih političnih stališč in v zadevah žal ne presoja politično nevtralno. Problem pa je širši, tudi v mišljenjskih stereotipih, saj je javnosti vcepljeno, da so manjše stranke nepotrebne in da lahko 'prispevajo' le k politični nestabilnosti. Kot kontra argument pa je navedel uspešnost ti. manjšinskih vlad v Skandinaviji.

 

- Karel Lipič (Stranka ekoloških gibanj) je  podprl idejo o koordinaciji strank in list, saj se lahko le z organiziranjem in enotnim nastopanjem lahko zoperstavimo centrom, ki obvladujejo slovenski politični prostor. Spremeniti je potrebno različno področno zakonodajo: zakon o volilni kampanji, zakon o RTV in druge podzakonske akte.

 

-Vojko Kogej (Zeleni progres) je predlagal angažiranje Matevža Krivica, ki je po njegovem mnenju zelo prodoren, vztrajen, uspešen (izbrisani) in bi bil primeren tudi za nas.

 

 

Sopredsedujoči in vodja prve seje, Andrej Magajna, je zaradi obveznosti v Državnem zboru okrog 18.20 zapustil sejo, ki jo je v nadaljevanju vodil in zaključil sopredsedujoči, Darko Krajnc.

 

 

 

Končni sklepi in ugotovitve 1. seje koordinacije za spremembe VMZ:

 

Na osnovi izmenjave mnenj in živahne diskusije so bila oblikovana prevladujoča stališča.

 

Sklep št. 1

Prva seja je bila namenjena predvsem izmenjavi stališč, izkušenj in pogledov. Organizacijsko platformo, predvidene akcije (predlog sprememb zakonov o volilni kampanji v medijih, o RTV, o medijih ipd.; predloge ustavnih pobud, presoj, pritožb ipd.; javne pobude; odprta pisma relevantnim osebam in institucijam ipd.) in tekoče aktivnosti bomo snovali na naslednji seji, ki bo:

19.10.2009 ob 17.00 uri

ter/ali na prihodnjih srečanjih in/ali z medsebojnim kontaktiranjem (preko mailing liste).

 

Med različnimi možnimi poimenovanji naše interesne povezave (koordinacija, programska koalicija, zveza, ...) je bila največkrat omenjena opredelitev v smislu: KOORDINACIJA (političnih strank in list) ZA SPREMEMBE VOLILNE IN MEDIJSKE ZAKONODAJE; oz. koordinacija za uveljavitev enakopravnosti vseh političnih subjektov v volilni kampanji in za reformo volilnega sistema.

 

Sklep št. 2

Skupna akcija naj se ne omeji zgolj na sodelovanje zunaj parlamentarnih strank in list, saj diskriminacija zadeva tudi manjše politične stranke oziroma politične subjekte na splošno.

 

Sklep št. 3

Predstavljali se bomo z imenom: KOORDINACIJA ZA SPREMEMBE VOLILNE IN MEDIJSKE ZAKONODAJE ali KOORDINACIJA POLITIČNIH STRANK IN LIST ZA SPREMEMBE VOLILNE IN MEDIJSKE ZAKONODAJE.

 

Sklep št. 4

Sklicatelja in sopredsedujoča 2. in naslednjih sej bosta pobudnika koordinacije, Andrej Magajna in Darko Krajnc, dokler se koordinacija za spremembe VMZ ne odloči drugače.

 

Sklep št. 5

Oblikovali bomo skupno organizacijsko platformo, organizirali pravno in PR-vosko podporo ter drugo podporno mrežo.

 

Sklep št. 6

Skupno izdelane in medsebojno usklajene pobude ali predloge bomo, v prihodnje, posredovali vsem relevantnim institucijam, političnim organom ali centrom odločanja (Urad predsednika RS, Varuhinji človekovih pravic, Vladi, DZ, Ustavnemu sodišču, Pooblaščenki za dostop do informacij javnega značaja itd.).

 

Sklep št. 7

Do nadaljnjega STA-ju posredujemo le obvestilo z napovedjo o seji in fototerminu na seji, več o vsebini ne obveščamo, prav tako ostalih medijev posebej ne obveščamo. Na naslednji seji se bomo podrobneje dogovorili o izvedbi konference za medije, obveščanju in zastopanju v javnosti oz. medijih. Prvo konferenco za medije oz. predstavnike medijev, na kateri predstavimo koordinacijo za spremembe VMZ, skličemo predvidoma nekaj dni po 2. seji.

 

Sklep št. 8

Prva skupna vsebinska in strokovna akcija, ki bo predvidoma naslednjih 6 mesecev osrednja akcija koordinacije za spremembe VMZ, se bo fokusirala / omejila na področje predstavitve političnih subjektov med volilno kampanjo v medijih.

Na naslednji seji se bomo pod osrednjo točko dnevnega reda konkretno posvetili predlogom možnih sprememb Zakona o volilni kampanji, Zakonu o RTV ipd. in določili konkretne aktivnosti v zvezi s tem.

 

Sklep št. 9

Strinjamo se, da v imenu koordinacije za spremembe VMZ ne bi bilo modro predlagati predstavnika v delovno skupino za spremembe volilne zakonodaje pri ministrici Irmi Pavlinič Krebs, saj bi nam to lahko pri mnogih vprašanjih / predlogih oslabilo pozicijo v odnosu Vlada/DZ/koordinacija za spremembe VMZ.

 

Sklep št. 10

V koordinacijo za spremembe VMZ so bile doslej vabljene vse uradno registrirane politične stranke in liste (ki niso zastopane v DZ oz. imajo specifičen status v aktualnem sklicu DZ). Koordinacija za spremembe VMZ je sicer odprta vsem zainteresiranim političnim skupinam, listam in strankam.

 

Zapisala:                                                                                Dopolnil in uredil:

 

Karmen Končan                                                                     Miha Belca

 

 

 

Sopredsedujoča:

 

Andrej Magajna in Darko Krajnc


 

Zapisnik 2. seje KSVMZ  z dne: 19.10.2009

Dnevni red 2. seje :

1. Ugotovitev prisotnih

2. Pregled in potrditev zapisnika s prve seje z dne 5.10.2009

3. Ime koordinacije in vodenje

4. Seznam in prioritete zadev, ki jih želimo uveljaviti:

5. Seznam aktivnosti

6. Sklic naslednje seje

7. Razno

 

Ad 1. . Ugotovitev prisotnih

Seznam prisotnih na 2. seji:

  1. opravičen: Andrej Magajna (KSS),
  2. Darko Krajnc (SMS-ZELENI),
  3. Karmen Končan (KSS),
  4. Miha Belca (SMS-ZELENI),
  5. Nina Plahutnik Suhadolnik (KSS),
  6. Ludvik Poljanec (SPSP in KZVD),
  7. Elena Pečarič (SEM),
  8. Danči Maraž (SEM),
  9. Dejan Crnek (LMM),
  10. Dušan Ograjšek (DS),
  11. Vladislav Stres (SED),
  12. opravičen: Karel Lipič (SEG),
  13. Ivan Cencelj (LSOC),
  14. Robert Čehič (SMS-ZELENI),
  15. Vojko Kogej (ZP)
  16. Opravičen: Jože Vozelj (SMS-ZELENI)
  17. Jernej Vrtovec v imenu Roberta Ilca (NSi)
  18. Tomaž Ogrin (ZePr)
  19. opravičen: Mihael Jurak (DS)

Aktivno sodelovanje najavil tudi Mihael Jurak (Demokratska stranka Slovenije)

 

Ad 2. Pregled in potrditev zapisnika s prve seje z dne 5.10.200

Ob pregledu zapisnika prejšnje seje so posamezniki razpravljali o različnih perečih vprašanjih:

Izpostaviti je potrebno ustavno pravico dostopa do informacij javnega značaja.

Opozoriti na neizvajanje sankcij pri kršitvah volilne zakonodaje in proučiti ali je zakonodaja glede tega sploh ustrezna.

Enako velja za raziskovanje javnega mnenja pred volitvami, itd...

Zapisnik 1. seje je bil načeloma potrjen v predlagani obliki, na zapisnik so bile podane tudi redke vsebinske pripombe, ki jih navajamo v sklepu št. 10 (iz zapisnika 1. seje) pod Ad 4 (iz zapisnika 2. seje).

Sklep:

Vsem prisotnim bomo poslali zapisnik v presojo, pošljemo pa ga tudi tistim strankam in                listam, ki jih danes ni bilo in jih spodbudimo k nadaljnjemu sodelovanju.

 

Ad 3. Ime koordinacije in vodenje

Sklep:

potrjeno je bilo ime naše koordinacije: KOORDINACIJA ZA SPREMEMBO VOLILNE IN MEDIJSKE ZAKONODAJE – KSVMZ

Seje KSVMZ sklicujeta in jim sopredsedujeta Andrej Magajna in Darko Krajnc, dokler KSVMZ ne odloči drugače

Sklep št. 10

V koordinacijo so bile doslej vabljene vse uradno registrirane politične stranke in liste (ki niso zastopane v DZ oz. imajo specifičen status v aktualnem sklicu DZ). Razmislimo tudi o vključitvi manjših parlamentarnih strank. Koordinacija za spremembe VMZ je odprta vsem zainteresiranim političnim skupinam, listam, strankam in aktivnim državljanom.

 

Ad 4. Seznam in prioritete zadev, ki jih želimo uveljaviti

Prva prioriteta je zagotoviti enakopravnost vseh političnih subjektov. Za ta cilj je treba proučiti skladnost zakonov in pravilnikov z:

- Ustavo RS (omejevanje informacijske svobode oziroma okrnjenost dostopa do informacij javnega značaja).

*opomba - glej (spodaj) pobudo poslanca Andreja Magajne: Predlog priporočila Varuhu   človekovih pravic

- zakon o volilni in referendumski kampanji

- zakon o medijih

- zakon o RTV

- druga področna zakonodaja in podzakonski akti

sklepi:

- Poznavalci iz posameznih političnih skupin naj za navedena zakonsko ustavna področja pripravijo predloge konkretnih rešitev in jih posredujejo predsedujočima, katere bosta posredovala tudi ostalim udeležencem.

- Na osnovi aktivnosti posameznikov bomo organizirali:

- V zvezi z navedenim naj politične skupine in posamezniki predlagajo konkretne osebe in metode za izvedbo.

 

Ostala volilna problematika:

- volilni prag

- predčasne volitve

- volilni molk

- raziskave javnega mnenja

- vzporedne volitve

- glasovi iz tujine

-

 

Ad 5. Seznam aktivnosti

Tiskovna konferenca:

Na naslednji seji bomo določili datum prve tiskovne konference.

Predvidena vsebina:

- informiranje javnosti o KSVMZ in razlogi za sklic koordinacije

- predstavitev udeležencev

- predstavitev predlogov in zahtev za spremembo medijske in volilne zakonodaje

 

Sklep:

Skupno izdelane in medsebojno usklajene pobude ali predloge bomo, v prihodnje,                      posredovali vsem relevantnim institucijam, političnim organom ali centrom odločanja

- Urad predsednika RS,

- Varuhinji človekovih pravic (v teku: pobuda Andreja Magajne)

- Vladi,

- Delovna skupina pri ministrici za javno upravo (v teku: pobuda Andreja Magajne)

- DZ,

- Ustavnemu sodišču,

- Pooblaščenki za dostop do informacij javnega značaja,

- uradu za enake možnosti,

- mirovni inštitut,

- inštitucijam EU,

-

Sklep:

- zakonske pobude in predloge bomo poleg posredovanja navedenim inštitucijam poizkušali vložiti tudi v zakonsko proceduro, bodisi s podpisi ali z aktiviranjem poslancev  parlamentarnih strank ter razmislili o drugih metodah uveljavitve le teh

-  zaporedje aktivnosti bomo določali sproti glede na okoliščine 

 

 

Ad 6. Sklic naslednje seje

Naslednji sklic je bil predlagan za prvi teden novembra, potrjen je bil okvirni datum 2.11.09.

** Do 29.10. nismo uspeli ustrezno obvestiti vseh sodelujočih. Na osnovi kasnejših konzultacij je bil prvotni termin sklica naslednje seje zato zamenjan in prestavljen na sredo 11.11.2009.

Do takrat so posamezniki in skupine pozvani k oblikovanju določenih pobud in aktivnosti, ki izhajajo iz sklepov zapisnika.

 

Ad 7. Razno

 

Zapisala:                                                                                Dopolnil in uredil:

 

Karmen Končan                                                                     Miha Belca

 

Sopredsedujoča:

 

Andrej Magajna in Darko Krajnc

 


Povzetek 3. seje, z dne 11.11.2009. Zapisnik še sledi:

 

Osnova za razpravo je bil predlog sprememb zakona o volilni kampaniji in zakona o RTV- ju, ki jih je pripravil g. Ludvik Poljanec. Komentirali pa smo tudi gradivo Vladislava Stresa, ki bi v doberšnji meri služilo obrazložitvi predlogov sprememb imenovanih zakonov. Posebno poglavje o ustavni pravici: dostopnost do informacij javnega značaja.

 

Zakon o volilni kampaniji;

Zakon o RTV SLO ...

 

Pregledali in komentirali smo pisne pripombe na obstoječa zakona s strani Ludvika Poljanca.

Poleg opredelitev, ki se nanašajo na enakopravnost v volilni kampanji smo izpostavili še sledeče dileme;

- katere dneve bi morali šteti v volilno kampanjo:

delovni - nedelovni, koledarski, roki,...? Poudarili delovne dneve - vsebinsko pomembna zadeva (45 delovnih dni - 60 dni koledarsko). Zaradi formalne jasnosti bolje izhajati iz koledarskega štetja, s tem, da se doba za kampanjo ustrezno poveča recimo na 60 koledarskih dni

 

Celotna kampanja naj bi bila podržavljena, pravila pa naj bi veljala za vse medije (tudi zasebne), ki se svobodno odločijo za spremljanje volitev. To predlagano  razširitev bo Ludvik Poljanec vključil v predlog sprememb.

 

Javnomnenjske raziskave morajo biti umaknjene v času celotne volilne kampanje. Ne pa kot jih v novelah ministrstvo za javno upravo, kot predlagatelj sprememb celo razširja na čas tik pred volitvami.

 

Gradivo, ki nam ga je posredoval Vladislav Stres in v katerem izpostavlja vprašanje dostopnosti informacij javnega značaja nam bo služilo za obrazložitev  predlaganih sprememb

 

 

Tiskovna konferenca naj bi potekala v drugi polovici prihodnjega tedna, recimo 18 ali 19 t.m. in to v prostorih DZ (Andrej Magajna bo preveril to možnost) ali v Tehnološkem parku oziroma tretji lokaciji, kar bo proučil kolega Miha Belca.

 

Konferenca naj bi imela v vabilu za novinarje konotacijo po spremembi družbeno gospodarskih razmer, ki naj bi jih omogočila spremenjena volilna zakonodaja - v smislu: izhod iz gospodarske krize in prehod v nov družbeni red je mogoč le s prevetritvijo političnih programov in etabliranih elit, ki jih trenutno zastopajo. Drugi predlog: vrnimo Sloveniji nasmeh itd. Strinjali smo se, da bi v vabilu navedli poleg jasnega cilja spremembo volilne medijske zakonodaje, tudi potrebo po spremembi gospodarske in socialne situacije.

 

Na tiskovni konferenci naj bi bili prisotni predstavniki vseh skupin, ki bi jih to zanimalo. Nosilci tiskovne konference bodo prisotne novinarjem predstavili in informirali tudi o ostalih članih koordinacije. Uvodni del okvirno 20 min pa bi podala Andrej Magajna in Darko Krajnc. Primerna pa bi bila tudi prisotnost ženskih predstavnic (v tej smeri smo se dogovorili za predvidene kontakte).

 

 

Dogovor o drugih aktivnostih, ki izhajajo iz predhodnih dogovorov bomo realizirali po aktualni presoji. O nekaterih nadaljnjih korakih se bomo pogovorili po tiskovni konferenci.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 


domov