8 okt 2009

mnenje VLADE RS o predlogu Zakona o
spremembah Zakona o poslancih –  skrajšani postopek

 

 

Skupina poslancev Državnega zbora s prvopodpisano poslanko Cveto Zalokar Oražem je predložila v obravnavo predlog Zakona o spremembah Zakona o poslancih po skrajšanem postopku.

 

Skupina poslancev predlaga, da se 10. člen Zakona o poslancih (Uradni list RS, št. 112/05 – UPB2in 109/08) spremeni tako, da poslanci ne bi mogli več hkrati opravljati funkcije poslanca in funkcionarja v lokalni skupnosti.

 

Vlada RS podpira predlog spremembe zakona o poslancih. S predlagano spremembo zakona o poslancih bo odpravljena interesna nezdružljivost poslanca in hkrati župana lokalne skupnosti ter preprečen konflikt interesov med državnim in lokalnim nivojem. Vlada RS tudi ocenjuje, da je predlagan rok za začetek uporabe spremenjenega zakona (po opravljenih volitvah v Državni zbor RS leta 2012) primeren, saj bodo tako v naprej znani pogoji za opravljanje funkcije poslanca oziroma župana.

 

Vlada RS svoje stališče utemeljuje z nujno ločitvijo državnega in lokalnega nivoja oblastnega urejanja tako po funkcionalni, organizacijski kot tudi po personalni plati, kar je povezano z organizacijo oblasti, ki se nanaša na razmerja med državnim in lokalnim nivojem. Pri preverjanju nezdružljivosti na lokalni ravni (člani občinskih svetov, župani in podžupani) s funkcijami v državnih organih je treba  upoštevati več ustavnih načel:

 

-        načelo delitve oblasti, kjer je poudarjena samostojnost zakonodajne, izvršilne in sodne oblasti,

-        načelo decentralizacije oblasti, na katerem temelji neodvisnost in samostojnost lokalne samouprave,

-        načelo predstavniške demokracije, ki poudarja vezanost predstavnikov ljudstva nosilcu suverenih pravic, t.j. ljudstvu samemu.

 

Vsem načelom je skupno to, da zahtevajo vzpostavitev učinkovitega sistema zavor in ravnovesij med nosilci različnih funkcij oblasti, kar bo v praksi vzpostavil spremenjen 10. člen  zakona.

 

Predlagana spremembo zakona je utemeljena tudi z ustavno določenim mandatom poslancev, v katerem poslanci zastopajo interese vseh državljanov, vendar je zaradi opravljanja dvojne funkcije nekaterih poslancev ta interes lahko ogrožen. Vlada RS v zvezi s tem ugotavlja, da se druge ureditve primerjalno gledano glede nezdružljivosti funkcij na državni in lokalni ravni med seboj sicer razlikujejo. Temeljni dokument na tem področju je Evropska listina o lokalni samoupravi, ki v 7. členu določa, da naj se nezdružljivost funkcij na lokalni ravni opredeli z zakonom ali s temeljnimi pravnimi načeli. Namen te določbe se kaže v dveh vidikih, in sicer da lahko nezdružljivost izhaja iz splošnih načel, kot so avtonomija lokalne samouprave, načelo delitve oblasti, načelo reprezentativnega mandata, s čimer se lahko preseže rigidnost urejanja tega področja samo z zakonskimi normami. Drug vidik pa se kaže v tem, da se ne glede na teritorialno pripadnost zagotovi, da se personalni položaj funkcionarjev lokalnih skupnosti uredi enotno. Lokalnim skupnostim je načeloma zato preprečeno samostojno določanje obsega nezdružljivosti funkcij za svoje funkcionarje, z razliko od slovenske zakonodaje, ki v statutih lokalnih skupnosti omogoča določanje, ali bo župan opravljal funkcijo poklicno ali nepoklicno. Svet Evrope je opredelil, da naj bi bila  nezdružljivost funkcij na državni in lokalni ravni upravičena v primeru hkratnega opravljanja izvršilnih funkcij v lokalni skupnosti in v nadzornih državnih organih in tudi takrat, kadar se v okviru ene funkcije lahko izvršujejo pooblastila, ki imajo odločujoč vpliv na pravice in pravne koristi lokalne skupnosti. Zato za Svet Evrope tudi ni sprejemljivo hkratno opravljanje dveh funkcij na različnih nivojih lokalne  samouprave.

 

Velik poudarek izogibanju konfliktov interesov je dalo tudi Ustavno sodišče RS z odločitvijo, da ni protiustavna ureditev nezdružljivosti funkcije med nalogami in funkcijami na državni ravni in funkcijami na lokalni ravni. Sodišče je v primeru  vprašanja nezdružljivosti funkcij na lokalni ravni z opravljanjem dela v državnih organih zapisalo, da določba tretjega odstavka 37. b člena zakona o lokalni samoupravi temelji na določbi 144. člena Ustave RS, ki nalaga državnim organom, da nadzorujejo zakonitost dela organov lokalnih skupnosti, in na tretjem odstavku 140. člena Ustave RS, ki določa, da v zadevah, ki jih na organe lokalne skupnosti prenese država, opravljajo državni organi tudi nadzor nad primernostjo in strokovnostjo organov lokalnih skupnosti. Uresničevanje navedenih ustavnih določb zahteva, da se nadzorstvo opravlja nepristransko in neodvisno. Zagotovo je pomembno, da tak nadzor opravlja oseba, ki ne opravlja hkrati funkcije v občinskih organih.

 

V praksi se način opravljanja županske funkcije določi s statutom občine, pri čemer pa občinski svet ni dolžan določiti ali ne določiti nezdružljivosti funkcije. Gre za popolno avtonomno urejanje županskega statusa s strani občine, ki ni podvrženo kontroli državnih organov. Ureditev nezdružljivosti funkcije med funkcijami na lokalni in državni ravni naj bi bila določena z zakonom in ne s podzakonskimi predpisi med drugim tudi zato, da se prepreči tako poseganje vlade kot tudi avtonomno urejanje te materije s statutarnimi pravili občine.

 

Nenazadnje prepoved kombiniranja funkcij županov kot predstavnikov izvršilne veje oblasti in poslancev kot predstavnikov zakonodajne veje oblasti izhaja tudi iz že sprejetih določil Resolucije o preprečevanju korupcije v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 85/04) s ciljem preprečiti nasprotje med širšim družbenim interesom in lokalnimi interesi.

 

Vlada RS upoštevaje navedene argumente podpira predlagano spremembo 10. člena Zakona o poslancih.

Številka: 020-02/09-85/ EPA 589-V
Datum: 4. 11. 2009


Na podlagi 42., 133. in 142. člena Poslovnika Državnega zbora je Mandatno-volilna komisija kot matično delovno telo pripravila naslednje
 
POROČILO
k Predlogu zakona o spremembah Zakona o poslancih (ZPos-D),
skrajšani postopek, EPA 589-V
 

Mandatno-volilna komisija (v nadaljnjem besedilu: Komisija) je na 12. seji 4. 11. 2009 obravnavala Predlog zakona o spremembah Zakona o poslancih (v nadaljnjem besedilu: predlog zakona), ki ga je predsedniku Državnega zbora poslala v obravnavo in sprejem po skrajšanem postopku skupina poslancev s prvopodpisano Cvetko Zalokar Oražem.

Kolegij predsednika Državnega zbora je na 41. seji 9. 10. 2009 sklenil, da se predlog zakona obravnava po skrajšanem postopku, zato je Komisija kot matično delovno telo navedeni predlog obravnavala na podlagi 142. člena Poslovnika Državnega zbora (Uradni list RS, št. 92/07- uradno prečiščeno besedilo) (v nadaljnjem besedilu: PoDZ-1-UPB1).

Zakonodajno-pravna služba je z vidika skladnosti z Ustavo Republike Slovenije, pravnim sistemom in z zakonodajno-tehničnega vidika podala k predlogu zakona svoje mnenje 21. 10. 2009, iz katerega izhaja, da je v 1. členu potrebno ustrezno popraviti predlagano spremembo 10. člena zakona, ki se nanaša na nezdružljivost poslanske funkcije s funkcijama župana in podžupana, ne glede na poklicno (ali nepoklicno) opravljanje te funkcije. Predlagana sprememba se dejansko osredotoča na opustitev kriterija poklicnosti, saj je možnost poklicnega opravljanja funkcije na ravni občine v skladu z drugim odstavkom 34. a člena Zakona o lokalni samoupravi (ZLS) vezana le na funkciji župana in podžupana. V povezavi s predlagano rešitvijo pa je treba upoštevati še določbe 33. a člena ZLS, ki v določenih primerih dopuščajo možnost,da funkcijo župana opravlja član občinskega sveta, ki ga določi občinski svet, oziroma da v času nadomeščanja župana tekoče posle iz njegove pristojnosti opravlja najstarejši član občinskega sveta. Predlagane spremembe je treba korigirati tudi z vidika jasnosti jezikovne doslednosti in zakonodajno-tehnične priprave. Hkrati opozarjajo tudi na pomanjkljivosti napovednega besedila, ki ne vsebuje podatkov o objavi zakona o poslancih. V zvezi z 2. členom Zakonodajno pravna služba meni, da vezanje uporabe zakona na dan konstituiranja Državnega zbora po opravljenih volitvah v Državni zbor leta 2012 ne upošteva, da je v naš pravni sistem vgrajena možnost predčasnih volitev v primeru razpustitve Državnega zbora pred iztekom štiriletne mandatne dobe, zato bi bilo zamik začetka uporabe tega zakona smiselno vezati na čas konstituiranja Državnega zbora po prvih volitvah v Državni zbor, brez navedbe letnice, ko naj bi se volitve opravile.

Mnenje k predlogu zakona je 8. 10. 2009 podala tudi Vlada iz katerega izhaja, da podpira predlog zakona.

K predlogu zakona sta bila v poslovniškem roku vložena naslednja amandmaja:

- k 1. členu Poslanska skupina Socialnih demokratov, Poslanska skupina ZARES-nova politika, Poslanska skupina Demokratične stranke upokojencev Slovenije, Poslanska skupina Poslanski klub Liberalne demokracije Slovenije;
- k 2. členu Poslanska skupina Socialnih demokratov, Poslanska skupina ZARES-nova politika, Poslanska skupina Demokratične stranke upokojencev Slovenije, Poslanska skupina Poslanski klub Liberalne demokracije Slovenije.

***
 

Na seji Komisije je sodelovala predstavnica Zakonodajno-pravne službe.

V okviru druge obravnave je poslanka Cvetka Zalokar Oražem v imenu predlagateljev uvodoma podala dopolnilno obrazložitev predloga, pri čemer je poudarila, da so pri odločitvi za spremembo zakona sledili predvsem ustavnemu načelu delitve oblasti, v okviru katerega je poudarjena samostojnost zakonodajne, izvršilne in sodne veje oblasti ter neodvisnosti in samostojnosti lokalne samouprave.

V razpravi so bila izražena različna mnenja v zvezi s predlagano spremembo Zakona. Po mnenju nekaterih razpravljavcev je predlagana sprememba Zakona nedosledna in ne rešuje celovito vprašanja nezdružljivosti funkcij in kolizije interesov. Po mnenju nekaterih razpravljavcev je predlagana sprememba utemeljena in je odraz dosedanjih razprav in prizadevanj za ločitev zakonodajne in izvršilne veje oblasti. Izraženo je bilo mnenje, da je nezdružljivost poslanske funkcije z opravljanjem funkcije v organih lokalnih skupnosti pretoga, smotrno bi bilo omejiti na nezdružljivost z opravljanjem funkcije župana v mestnih občinah. V zvezi s tem je bil posredovan tudi predlog, da Komisija sprejme amandma k 1. členu Zakona, ki naj se glasi: "Poslanec tudi ne sme opravljati funkcije župana v mestnih občinah.".

Komisija je nato opravila razpravo in glasovanje o posameznih členih predloga zakona v skladu s 126. členom PoDZ-1-UPB1.
 
***
Komisija je v skladu s prvim odstavkom 131. člena PoDZ-1-UPB1 glasovala o vsakem amandmaju posebej.

Komisija ni sprejela predloga amandmaja Komisije k 1. členu Zakona. Sprejela pa je amandma k 1. členu Poslanske skupine Socialnih demokratov, Poslanske skupine ZARES-nova politika, Poslanske skupine Demokratične stranke upokojencev Slovenije in Poslanske skupine Poslanski klub Liberalne demokracije Slovenije ter amandma k 2. členu Poslanske skupine Socialnih demokratov, Poslanske skupine ZARES-nova politika, Poslanske skupine Demokratične stranke upokojencev Slovenije in Poslanske skupine Poslanski klub Liberalne demokracije Slovenije.
 
***

Komisija je glasovala o obeh členih predloga zakona in ju sprejela.

Glede na sprejeta amandmaja je na podlagi prvega odstavka 133. člena PoDZ-1-UPB1 pripravljeno besedilo Dopolnjenega predlog zakona, v katerega sta vključena sprejeta amandmaja. Dopolnjen predlog zakona je sestavni del tega poročila.
 
***
 

Za poročevalca Komisije na seji Državnega zbora je bil določen predsednik komisije Dušan Kumer.





Dušan Kumer
predsednik



DOPOLNJEN PREDLOG ZAKONA

o spremembah Zakona o poslancih (ZPos-D),
skrajšani postopek, EPA 589-V



1. člen
 

V Zakonu o poslancih (Uradni list RS, št. 112/05 - uradno prečiščeno besedilo in 109/08) se drugi odstavek 10. člena spremeni tako, da se glasi:

"Poslanec tudi ne sme opravljati funkcije v organih lokalnih skupnosti."


 
2. člen
 

Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne z dnem konstituiranja Državnega zbora po opravljenih prvih volitvah v Državni zbor po uveljavitvi tega zakona."

 


domov