KOORDINACIJA VMZ

STALIŠČE skupine držav proti korupciji pri Svetu Evrope (Greco):
Financiranje volilne kampanje je v Sloveniji urejeno le na papirju, v praksi pa je nepregledno.  Njihovi strokovnjaki so ugotovili da v Sloveniji nihče ne ve, kateri organ je pristojen za pregon in kaznovanje kršitev pravil financiranja, da še nihče ni bil kaznovan za tovrstne kršitve. Greco je Slovenji izdal vrsto konkretnih priporočil in dal leta 2008 dve leti časa za spremembo zakonodaje in ureditev področja." 

 

PREDLOG 1 STALIŠČA K-VMZ:
Financiranje volilnih kampanij iz proračuna t.j. izdajanje strankarskh: letakov, časopisov, plakatov, predvolilnih “golažev”...ni skladno s cilji zakonodaje pa tudi ni smiselno, saj stranke ne morejo dati objektivnih, uravnoteženih, vsebinskih informacij o kandidatih na enakopraven način.    

Država je dolžna informirati volilce o kandidatih o njihovih programih ter referencah na način da zadosti načelu enakopravnosti predstavitev.

Finančni viri za to dejavnost ne bodo potrebni, saj se za predstavitve uporabijo sredstva, ki so bila sicer namenje4na strankam za pokrivanje stroškov volilnih kampanj.

 

Predlog odpravlja več problemov:

p.s.: “Razkrito je bilo, da podjetja neposredno plačujejo namesto strank plakate, dogodke, koncerte, strankarske časopise, vse možno, vse tja do predvolilnega golaža in klobas. Kaznovan ni bil nihče.” dr. Jurij Toplak podobno dr. Igor Šoltes.  To je ledena gora koruptivnosti, saj se za donacije običajno oddolžijo – tako kot se dogovorijo s “sponzorji”.

 

PREDLOG 2 STALIŠČA K-VMZ: Javnomnenjske raziskave so temeljno orodje v predvolilni kampanji in osnova za pripravo političnih scenarijev; brez raziskav javnega mnenja se ne da izpeljati kampanje. Raziskave omogočajo manipuliranje z javnim mnenjem, zato predlagamo da se obdobje teden dni prepovedi javnega objavljanja raziskav javnega mnenja razširi na 2 tedna in da se zakonski člen spremeni tako, da se 2 tedna pred volitvami prepove tudi raziskovanje javnega mnenja in izvajanja anket.

 

 


domov