Ples je umetnost, ki povezuje telo in duha v lepoto gibanja.
Pod ples štejem tudi hojo ter mimiko. Gibanje človeka je lahko bolj ali manj povezano. Ples bi moral biti usklajeno, elegantno gibanje, saj nepovezano zelo hitro utrudi, tako plesalca kot tiste, ki ga gledajo...V spodnjem zapisu se bom osredotočil na ples v ožjem pomenu besede - estetsko gibanje ob glasbi. Estetski ples lahko izvede plesalec le z usklajenimi gibi. Gib npr. premik noge se izvede tako, da veliki možgani dajo koordinate (določijo začetno pozicijo ter cilj, oziroma vmesne delne cilje), mali možgani pa gibe tonusno... izpeljejo. Torej moramo pri plesu vedeti za cilje. Cilji so med seboj povezani z vizijo. Gibanje je množica bolj in manj drobnih ter "zveznih" gibov. Pri plesnem koraku npr. valčka se gibanje lahko opiše kot: premik noge k določeni točki, premik glave v želeni naklon, premik boka, premik rok v želeni položaj, vrtenje zgornjega dela telesa v ustrezen položaj, dviganje ali spuščanje telesa s prsti nog, morebitni ustrezni pogled soplesalki ali okolici, mimika obraza, ustrezen stisk rok..., ter seveda prilagoditev vsega naštetega soplesalki(cem), glasbi... Glede glasbe se mora plesalec prilagoditi predvsem ritmu glasbe. Kako lahko to dosežemo? Plesalec se mora uskladiti v samem sebi. Tako mora biti ritem srca usklajen z ritmom dihanja ter krčenja mišic... Zapleteno! Je vse to sploh možno? Je, saj včasih vidimo nekatere, ki zelo lepo plešejo? Kar odnese nas v njihov sanjski svet, je kot da bi čarali. Takšen ples pa je možen samo ob osrediščenju tistih, ki plešejo.
Zgornje razmišljanje o plesu izhaja iz mojega praktičnega poznavanja in doživljanja plesa. Dober ples je možen, če imamo osnovne gibe dobro natrenirane, to je nujna osnova na fizični ravni. Poleg fizične ravni, pa ima ples še psihično - duševno ter duhovno dimenzijo. Duša Človeka je sposobna povezati naštete zahteve v ples v pravem pomenu besede. Plesalec s svojo dušo lahko res lepo pleše, toda ali je takšen ples ekstatičen in obenem nežen, radosten ter lebdeč? Tako pa lahko plešemo le ob višji osrediščenosti kot jo zmore naša lastna duša. Ekstatičnost dosežemo, če se odpremo okolju - atmosferi, ki jo okolje daje (narava, soljudje, soplesalci...). Višjo ekstatičnost - čistost pa dosežemo, če se odpremo osrediščeni božanskosti Sveta ter, če tej osrediščenosti tudi plešemo. Umetnost plesa je tako čaščenje Sveta, njegovih pojavnih oblik, navideznih - dopolnjujočost nasprotij ter povezanost z osrediščeno božanskostjo Sveta. Takšen ples je lebdeč in nezemski, zdi se, kot da za plesalca, vsaj za trenutke, ples ne predstavlja nikakršnega napora.
Človek ni sam v Svetu. Od sveta je celo neverjetno odvisen. Zgoraj opisani ples upošteva to soodvisnost. Ekstatičen ples v čisti obliki je veliko doživetje za plesalca, pa tudi za publiko. Primer tega je deloma tudi slovenski plesni par svetovnega ranga Škufca - Venturini. Ali sta poleg tehnične izpiljenosti dosegla tudi dovoljšnjo duhovno raven? Njuni plesi so velikokrat vsebovali zgoraj opisano, zato njun ples z očmi enostavno "požiramo"... Šele če plesalec vzbudi občudovanje publike, lahko vzpostavi ustrezno "atmosfero" za dejansko privzdignjeni ples. Problem kriterijev dobrega plesa se kaže kot problemi stroke, še do pred kratkim je bila ekstatičnost predvsem na ravni plesnih žirij bolj preganjana kot željena. Toda razlike so na tem področju lahko tako opazne, da je v celoti ni možno izključiti. Vsaka umetnost, pa tudi ples je iskanje povezav in radosti. Radost pa je tista nagrada ljubezni, ki jo potrebujemo kot duhovno hrano. Obraz plesalca je zato vesel in govori o sreči. Torej je ples kot neko mamilo. Velikokrat rečem: omamljajte se z ljubeznijo in fantazijo in ne z mamili.
Sam imam v spominu čudovito plesanje nekega starejšega para v plesni šoli Jenko. Plesala sta med odmorom in videl sem, da plešeta ljubezni, predvsem zanj pa, da pleše tudi plesu samemu. Spoznanje mi je pokazalo, da je zgoraj opisani ples možen. Zanimivo bi bilo (morda zame prezahtevno) razmišljanje o tem, da je ves Svet glasba, ki je usklajena z rdečo nitjo, v podtonih pa vedno bolj dihotomna..., ali pa, da je Svet sestavljen iz povezanih delcev oziroma struktur, ki plešejo... Torej zopet govorim o fizičnem - o delcih (pojavni svet) ter o energetski oziroma duhovni ravni (svet biti, duhovni svet). Zanimiva bi bila primerjava delovanja človeških organov z glasbo. Človek je sestavljen iz ritmov, ki so bolj ali manj usklajeni, in raven usklajenosti človeka je raven glasbe, ki jo proizvaja. Lahko bi govorili kako lahkotno organi človeka odplešejo svoje naloge, ki jih prejmejo... Res ples me popelje v svet fantazije.
Fizična raven nujno potrebuje duhovno. Vseh gibov položajev, odnosov plesalec brez duševne ravni ter brez pomoči osrediščenosti ne more izpeljati. Obe ravni sta soodvisni in se bosta v prihodnosti vse bolj povezovali. Ples je kot molitev, hojoa in gibi med dnevnimi opravili je lahko kot ples. Molitev k osrediščenosti osebnosti pa tudi osrediščenosti Sveta je vse bolj del življenja samega.
Kaj pa, če tega spoštljivega odnosa do Sveta in transcendence
ni? Posledice so v tem, da ples postane bolj telovadba kot pa doživetje
mimezisa. Umetnost je v današnjih časih izgubila položaj vodnice Človeštva, saj propagira predvsem zagledanost v obliko ter senzacije, tako pa ni le v
rekreativnem plesu ampak za tem trpijo tudi druge umetnosti. Dandanes se v umetnosti fizična
raven še vedno uveljavlja hitreje in bolj kot duhovna, predvsem poškodovan
in zmeden je odnos do transcendence božanskosti. Posledica umetnosti, ki stavi
na senzacije, "štose" ter spretnost oz. obrt, je kaos ter
katastrofe, tako na osebni kot na družbeni ravni. Ljudje potrebujemo
spretnosti, toda brez duhovnega dolgoročno ne pomenijo veliko, kot se tudi duhovno brez
fizičnega ne more prav udejaniti. Prav je da materializem ter idealizem
zaplešeta v novo - bolj nežno - bolj ljubko ter zaljubljeno, torej tudi v spravljivo
dobo.
V Ljubljani: 01. 10. 2000
avtor: Vladislav Stres