Magnetogram poročanja: Javna predstavitev mnenj o osnutku zakona RTV SLO v DZ RS

RTVS TV SLO 1 osrednje informativne oddaje Dnevnik 17. 03. 2010 
19, 30, ponovitvi ob:  22:44 in 23, 36
http://tvslo.si/predvajaj/dnevnik/ava2.63144622/

Čas trajanja na posnetku je med:  13,25 – 16,25  = 3 minute (Dnevnik ob  23, 36 zamik 2 sekundi)

 

MAGNETOGRAM

KOMENTAR INFORMACIJ PODANIH  V POROČILIH

V Državnem zboru  je bila javna predstavitev mnenj o Osnutku zakona o radio televiziji. Ta predvideva da se bo RTV preoblikoval v osebo javnega prava posebnega, nacionalnega, kulturnega pomena. Spremenili pa naj bi se tudi njegovi organi upravljanja. Zaposleni na Radio televiziji Slovenija po tem zakonu ne bi bili več javni uslužbenci, parlamentarni program pa bi prešel v popolno pristojnost Državnega zbora.  Poglejmo povzetek razprave.

Petnajst vprašanj je bilo v oporo razpravjalcem in za pristojno ministrico je bilo ključno slednje:
Ali bodo predlagane rešitve omogočile večjo odgovornost, bolj transparentno poslovanje  in oblikovanje bolj kvalitetnih programov.

Uvod, brez vsebin javne predstavitve mnenj.

Najavljen cilj poročanja v poročilih je: "Poglejmo povzetek razprave."
N
a predstavitvi je svoje pripombe in videnja dalo 30 udeležencev, nato pa je ministrica povedala sklepne misli  in med drugim povedala, da je slišala veliko novih pripomb...

Majda Širca, Ministrica za kulturo: »Zakon smo pisali in res je, medili prav zaradi teh programov. Želeli smo ponuditi  tako ureditev, da bi omogočil kultiviran, kakovosten, odgovoren, avtonomen in predvsem od znanja in od vedenja odvisen program.«

To ni del predstavitve mnenj.

Tega da obstoječi zakon ni omogočal:
Branko Grims, SDS: »Prinesel kot novo kvaliteto, kot nov demokratični standard je predvsem tretji televizijski kanal. Pa se s tem zakonom hoče to komaj rojeno kvaliteto uničiti.«

Izjava komentira status javnega zavoda in novinarjev RTVS glede 3. programa.

Ostale predvidene spremembe: Svet RTV naj bi bil manjši. Imenovanje vanj drugačno. Manjši naj bi bil tudi nadzorni svet. Javna radiotelevizija pa naj bi imela pet člansko upravo, v njej generalnega direktorja.

Dejan Guzelj, predsednik sveta RTVS: »Nasprotujemo tudi  možnosti izplačil nenavadno in nemoralno visokih nagrad  uprave. Vsak posamezni član uprave bi po tem predlaganem zakonu  lahko prejel 170.000 eurov letne nagrade.«

Izjava komentira status javnega zavoda in novinarjev RTVS

Vojko Stopar, Ministrstvo za kulturo: »Uprava si lahko deli iz javne službe nagrado potem,ko so poravnane vse obveznosti.«

Velik kamen spotike, statusno preoblikovanje javnega zavoda v osebo javnega prava.

Izjava komentira status javnega zavoda in novinarjev RTVS

Vinko Vasle, direktor Radia Slovenija: »Mi ocenjujemo da gre za eksperiment katerega poskusni zajčki ne bodo samo zaposleni na RTV, ampak posledično tudi vsi tisti, ki jim je menda ta zakon namenjen – to je javnost v najširšem pomenu besede

Izjava je zgolj posplošena z ničemer argumentirana ocena Osnutka zakona o RTVS.

Kaj bo z zaposlenimi? Večina govorcev bi ostala v javnem sektorju.

Jože Skok, predsednik koordinacije novinarskih sindikatov RTVS: » Dejstvo je da so stališča posameznih RTV novinarskih sindikatov različna, zlasti glede dileme – javni uslužbenci, da ali ne

Izjava komentira status javnega zavoda in novinarjev RTVS

Iztok Jurančič, Sindikat novinarjev Slovenije: »Upravičeno, če  se okrepi institut uredništev pri imenovanju in razreševanju odgovornih urednikov.«

In interesi javnosti. Zastopal naj bi jih Svet RTV Slovenija.

Izjava komentira status javnega zavoda in novinarjev RTVS

Dr. Jože Vogrinc, Filozofska fakulteta: »Če hočete da boste avtonomijo imeli, se morate zanjo boriti in se morate zanjo pogajati in jo morate izvajati. In to velja tudi seveda za delovanje Sveta

Izjava komentira status javnega zavoda in novinarjev RTVS

Na potezi je Ministrstvo za kulturo, ki naj bi pripombe preučilo. Vlada pa naj bi predlog zakona predvidoma obravnavala že konec meseca."

Zaključek, brez vsebin javne predstavitve mnenj.

 

 

O spremembah medijske zakonodaje so se na RTV pogovarjali tudi  v oddaji Odmevi, 17. 03. 2010 ob 22,25.  

Napoved  oddaje Odmevi v Dnevniku:
Rosvita Pesek:  »Dober večer in upamo da bo res dober, da boste gledalci lažje vzdržali do Odmevov. V njih bomo gostili državno tožilko Barbaro Brezigar... Takoj zatem pa se bomo pogovarjali o našem zavodu,  Radioteleviziji Slovenija. Danes je bil javno predstavljen  osnutek  zakonodajnih  sprememb in predsednik novinarskega sindikata, direktor radia ter direktor direktorata za medije, bodo o njem povedali svoje mnenje. Bodite z nami!«

Tudi v oddaji Odmevi
http://tvslo.si/predvajaj/odmevi/ava2.63155938/
14,40 -  32,01 so bili prezrti:  večina udeležencev javnega posveta in večina vsebin podanih na javni predstavitvi. S tem pa je bila prezrta civilna družba, laična in strokovna javnost, ki ni bila vključena v samo pripravo zakonskih sprememb, predvsem pa je bila prezrta razprava o javnem interesu.

 


MAGNETOGRAM
JavnA predstavitve mnenj o osnutku zakona RTV SLO v DZ RS 17. 03. 2010
(javna predstavitev mnenje se je pričela 17. 03. 2010 ob 9.05h in zaključila ob 13.30 h, sejo je vodila Majda Potrata, predsednica odbora DZ RS za kulturo, šport in mladino)