DOSEDANJI DOGODKI V ZVEZI S PREDAJO DOKUMENTOV GENERAL POLKOVNIKA MARJANA ČADA ARHIVU SLOVENIJE (vsi zapisani niso nujno povezani)

 

21.5.2019 sem se Vladislav Stres, zglasil v Arhivu Slovenija, enota Kongresni trg in Mateji Jeraj izročil gradivo general polkovnika Marjana Čada v elektronski obliki na USB ključku. Kopirala je tudi pooblastilo gospoda Čada za objavo teh dokumentov. Sestavila je prevzemni dokument kjer je zapisan moj naslov in telefonska številka.
V dokumentu je zapisala da bo gradivo: "pogledala, obvestila vodjo sektorja in proučila možnosti prevzema tega gradiva v Arhiv Republike Slovenije." S pismom s to vsebino predaje e. dokumentov sem 31.5.2019 seznanil  tudi vodstvo Arhiva RS: Direktorja Arhiva RS Dr. Bojana Cvelfarja,  Andreja Nareda - namestnika direktorja Arhiva in Matejo Jeraj.

3.
6.2019:   Direktor Arhiva RS Dr. Bojan Cvelfar povabi Vladislava Stresa na sestanek 10.6.2019 ob 12. uri v Arhivu RS.

5.6.2019:   Izjave, ki so bile s strani direktorja Arhiva povedano v kratkem sestanku Vladislava Stresa z direktorjem Bojanom Cvelfarjem: Vse kar prejme Arhiv postane javno. Za videne dokumente v e. obliki so ugotovili, da anonimizacija ne pride v poštev. Moja misel in pripomba: Tako bo arhiv Marjana Čada odkril kakšno zadevo, ki je sicer v bunkerju tistih, ki se dejstev BOJIJO. Sestanek »ad hoc« z direktorjem arhiva je bil cca 15 minut. Dokaj odprt, zame zaenkrat dober. Pove, da imajo vse dokumente kopirane 3 krat (Celje, Maribor, Ljubljana) in da so torej na 4 lokacijah (še originali). Sam povem, da se fotografije, kopije overi in tako zaščiti pred krajami originalov saj to s tem postane skoraj brezpredmetno. To glede overjenosti kopij v obvestilu Marjanu Čadu o nameravanem obisku ni zapisano.

Ogledal sem si okraske v hodniku stavbe Arhiva RS. V arhivu v 2. nadstropju kjer je direktor, najdemo te okraske Habsburške monarhije.
Silen na žari je upodobitev PODLJUDI, ki jim arhivi gorijo in s tem se zabrisuje njih obstoj. Arhiv Slovenije (Celje) je od Konrada Kolška osebno prejeli 4 škatle gradiva, zaradi zahtev dedičev (ustrahovanih?) so
arhiv zaprli za 40 let.

Letos se je iztekel moratorij na arhiv dokumentov glede Plebiscita na Koroškem, ki jih kljub temu verjetno ne bomo videli. Ugotovitev po obisku: Sam ne bi bil napadalen do tega vodstva, naj se izkažejo.


10.6.2019
  sestanek. Prisotni: direktor Arhiva RS Dr. Bojan Cvelfar,  Andrej Nared - namestnik direktorja Arhiva RS, Dragan Matič in Gibanje za prenovo Slovenije: Vladislav Stres, Branko Damjanovič.
 Ob koncu sestanka mi Dragan Matič da osebno št. svojega GSM telefona in pove, da se lahko slišiva že jutri in da lahko že prihodnji teden obiščemo Marjana Čada. 

11.6.2019:
  Dragan Matič danes ni dvignil telefona. Par dni kasneje uspem na kratko vzpostaviti kontakt. 

13.6.2019 sem proti podpisu tajnice Arhiva RS fizično oddal Predlog protokola za prevzem dokumentov Marjana Čada.  Odgovora, tudi po parih opominjanjih, do danes 13.7.2019 nisem prejel. Par ur kasneje sem pisal tudi vodstvu Arhiva RS preko e pošte in med drugim zapisal: »V skladu z aktualnostjo in za Slovensko osamosvojitveno zgodovinopisje pomembnostjo gradiva / ažurnostjo (?), do danes 30.5.2019 nisem prejel nobenega odgovora.« Kar je Rastko Plohl objavil v Partizanskih novicah.

20.6.2018 sem obveščen, da je zadevo namesto Dragana Matiča prevzel  Matevž Košir.  Povratni klic, preko gsm preko katerega me je klical, je onemogočen.

 

20-21.6.2019: Zgodi se mi vdor v računalnik. Na novo moram postaviti Windowse, veliko podatkov je izgubljenih. Tako obsežnega in trajnega vdora se ne spomnim. Vsi trije spletni brskalniki, pošta ter iskalnik Windows 10 so bili blokirani in so tekli v ozadju, sam z njimi nisem upravljal, ampak nekdo od zunaj. Poročilo o Trojancu: »Ta program je nevaren in izvaja ukaze napadalca.« Del dosjeja Marjan Čad je postal nedosegljiv. Tisto kar pa je bilo dano v roke Arhivu pa je ohranjeno, najmanj na njihovih računalnikih. Ni nujno da so dogodki povezani, je pa slučaj izjemno zanimiv, saj vdora v tem obsegu do sedaj nisem bil deležen.

26.6.2019  je srbski odvetnik Dušan Bratić pred vojaškim sodiščem v Beogradu vložil kazensko ovadbo proti bivšemu slovenskemu predsedniku Milanu Kučanu, Janezu Slaparju, ki je v tistem času vodil republiški štab Teritorialne obrambe (TO), ter Francu Anderliču, poveljniku TO za južnoprimorsko pokrajino, poleg njiju pa še proti trem osebam, zaradi genocida in razpada SFRJ leta 1991.  Tožbe se nanašajo na najhujša kazniva dejanja vključno z genocidom (nad Slovenci); Vir. Domnevno osamosvajanje ni osvoboditev. Tretji čl. Ustave RS: Ljudstvo je oblast, se je sprevrgel v sistematično uničevanje lastne industrije, plenjenje skupnega premoženja,  avtohtoni Slovenci v teritorialno zmanjšani Sloveniji postajajo manjšina, kar je lahko del genocidnega kriminala: pismo A.Jurija Marjanu Čadu; tranzicijski dosje: 1., 2., 3., 4.

27.6.2019
sem imel pogovor z Matevžem Koširjem, vodjem Sektorja za varstvo arhivskega gradiva posebnih arhivov Arhiva RS in njegovo sodelavko Tanjo Žohar.
Pogovor se je odvijal med cca 11. in 11.30. Uradnega zaznamka niti o tem pogovoru nisem prejel.

27.6.2019 Janez Janša, tajni sodelavec, navidezni sovražnik Milana Kučana, nastavljen v času ko je bil Milan Kučan predsednik predsedstva RS, za Ministra za obrambo na Twitterju objavi: »27. 6. 1991 je poveljnik 5. VO JLA Konrad Kolšek poslal vojno napoved Sloveniji.« Dokument ne govori o vojni napovedi, saj je v njem zapisano:        
»Obveščamo vas, da je naloga 5.vojaškega območja, da prevzame vse mejne prehode in zavaruje državno mejo SFRJ. Računamo na sodelovanje vseh organov in prebivalcev RS. Nalogo bomo brezpogojno izvršili, kar pomeni, da bomo postopali tudi po pravilih bojne uporabe enot. Vsaki otpor bo zlomljen, za posledice pa bodo odgovarjali naredbodajalci in izvršitelji. Generalpolkovnik Konrad Kolšek« 

Na dokumentu, ki ga je prejel Republiški center za obveščanje (zakaj ni DRŽAVNI?) je zapisano, da je naslovljen na Izvršni svet RS, Ustava RS se je sprejemala mnogo KASNEJE -
23. 12. 1991. Šlo je za zavarovanje meje na podlagi ukaza s strani predsednika ZIS (Vlade SFRJ) Anteja Markovića katere sestavni del smo takrat bili. Takrat je bilo odtujenih nad 80% vseh carinskih dajatev SFRJ v SRS. Meje SFRJ z Italijo je Marjan Čad zavaroval na način, da je šel na pot z vojsko 25.6. in vse mejne postojanke na meji zavzel 26.6.1991. To posredno prizna tudi sodišče v Kopru, preko katerega je Ministrstvo za obrambo preganjalo Marjana Čada, je postopke ustavilo; Sodba/Sklep sodišča pdf.


Tajno sodelovanje med politiko, ki podpira Janeza Janšo in politiko, ki podpira Milana Kučana potrjuje tudi razdelitev Slovenske politike na levo - desne z znanima vodjema. Hudo
obremenilno izginutje stotin milijonov EUR /DEM od prodaje orožja in dokumenti za časa »osamosvajanja« se ne procesira, tako kot npr. dokument odobren s strani takratnega obrambnega ministra - glej na levi strani, ki ga je objavil novinar  Matej Šurc24. januar 2018 in ob objavi zapisal:
"
JANŠA OROŽJE PRODAJAL TUDI VOJNEMU ZLOČINCU GLAVAŠU
Matjaž Frangež, moj prijatelj, nekdanji novinarski kolega in predhodnik v preiskavi najobsežnejše afere v samostojni Sloveniji, trgovine z orožjem, me je nedavno obvestil, da je prek Informacijske pooblaščenke (IP) prejel zajeten kup dokumentov. Občudujem njegovo vztrajnost. Zoper IP je večkrat vložil ugovor zaradi molka organa - in splačalo se je. Tako sva popoldansko sivino nekega decembrskega petka preganjala z brskanjem po papirjih – in se presenečeno zazrla v dokument, ki ga objavljam. Obema je zaprlo sapo.
»Škoda, da ga nisva prejela pred dvajsetimi leti,« sem na glas pomislil.
»Še dobro, ker bi naju potem morali likvidirat,« me je napol v šali popravil Matjaž
...": Vir, PDF članka


Kučan
ima (je imel) kodno ime sodelavca Kontraobveščevalne službe (KOS): PLAVI, podrejen je bil Aleksandru Vasiljeviću (Aca), njegova partijska knjižica je še vedno samo zamrznjena/deponirana. Ante Markovič umre zaradi »starosti« 28.11.2011, njegov namestnik Kazimir Živko Pregl pa dan nato, zaradi »okužbe« 29.11.2011;
Vir:
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.          

 

28.6.2019 sem prejel dopis namere obiska, ki ga je Arhiv RS poslal gospodu Marjanu Čadu. V pismu so zapisali: »Spoštovani gospod Čad Kot ste verjetno Že obveščeni, smo se z gospodom Vladislavom Stresom pogovarjali o Vaši pobudi za predajo dokumentov, ki jih hranite, in so povezani z obdobjem osamosvajanja Republike Slovenije. Ker Arhiv Republike Slovenije zbira tudi tovrstno dokumentacijo, bi Vas radi obiskali, da se pogovorimo o možnosti pridobitve izvirnih dokumentov, ki jih hranite. Za naš obisk predlagamo termin: 18. 7. 2019 med 10. in 12. uro.»    

 

 


28.6.2019 sva z Brankom Damjanovičem obiskala generala in potrdil je da obisk 18.7.2019 med 10 - 12 uro pričakuje.


ZAKLJUČEK: Namera pridobitve gradiva, ki ga hrani general Čad je bila povedana že na pogovoru pri direktorju Arhiva RS 10.6.2019. Dogovorjeno je bilo, da se vse gradivo popiše in da general Marjan Čad ali njegov zastopnik dobi overjene kopije vseh dokumentov, ki jih Arhiv RS prevzame. Sogovorniki smo se strinjali tudi s predlogom, da bi bilo prav, da se pridobi tudi povezano gradivo v zvezi z osamosvojitvijo, torej poleg njegovih pisem, tudi dokumente postopkov pridobitve pokojnine, ki pojasnjujejo širšo sliko vojnih in nadaljevalnih dogodkov v zvezi z osamosvojitveno vojno leta 1991.

Do razpustitve Reškega korpusa 76.000 vojakov, z vso takrat sodobno oborožitvijo (ladje, letala, tanki, topovi…), ki ga ja nadziral General polkovnik Marjan Čad,  je prišlo šele po njegovi upokojitvi. Kljub upokojitvi je še naprej ostal poveljnik Reškega korpusa do njegove razpustitve. S tem se je, na posebno prošnjo vodstva takratne Hrvaške (Gregorič, Račan, Tomac), strinjal takratni predsednik predsedstva RS Milan Kučan, priča temu pa je bil tudi Ciril Ribičič (pričanje kasnejšega podpredsednika Hrvaške vlade in takratnega vodje kriznega štaba Reke Slavka Linića); Več jpg. General je namreč veljal za miroljubnega, s svojo popustljivostjo (prepoved uporabe streliva svojim vojakom) je Sloveniji na svojem področju (Reka Koper, Sežana…) omogočil miren odhod iz Jugoslavije.

Kako je možno da niti Amnesty International ne izpostavi dejstva, da je General polkovnik Marjan Čad, več kot 48 let vplačeval najvišje možne pokojninske prispevke, pa do danes s strani ZPIZ ni prejel niti centa. Pisal je na več kot 50 naslovov pomembnežev. Odgovorov ni bilo; Več. Tudi zdravstveno zavarovanje nima urejeno v Sloveniji kot slovenski državljan. Primer dokazuje, da za nekatere Slovenija ni pravna, niti socialna, niti pravična država. In to ni osamljen primer, ki dokazuje da slovenska oblast lahko krši lastno zakonodajo in da se vsi pomembneži poklonijo absolutni oblasti v ozadju.

Nižji poročniki bivše JNA imajo danes par tisoč eur visoke pokojnine… Prejemal jo je tudi pokojni general Konrad Kolšek (ki naj bi po trditvah Janeza Janše napovedal vojno Sloveniji). Naši »osamosvojitelji« so potrebovali sovražnike in so nekatere ustvarili iz nič. Proti Marjanu Čadu npr. nimajo nobenih dokazov in zato na vse načine prirejajo javno mnenje, pa tudi dostopne dokumente. Tako je jasno, da bo do relevantnih in bistvenih dokumentov Marjana Čada težko priti, saj tega določen del oblasti NOČE (za domnevno  10 dnevno vojno nekateri prejemajo visoke »dodatke«). V mednarodnem spisku vojn v zadnjih 100 letih ta sicer ni omenjena. Na slovenski pa Marjan Čad, ki je storil vse za onemogočenje napadov JLA na Slovenijo, ki jih je ukazal generalpolkovnik, načelnik JLA Blagoje Adžić, ni niti omenjen; Ukaz pdf, Vojaški komandi pdf. Vir: 1., 2., Nekaj pomanjkljivih podatkov najdemo na vladnih straneh RS: 3., ter več o Adžiču na Hrvaški: 4. ki pa ni poslovenjena.

           
Ob zaključku pogovora s predstavniki Arhiva RS sem povedal, da je prav, da smo z Marjanom Čadom zavezniki v razkrivanju dejanskega stanja, saj preko tega lahko odpadejo dodatni problemi v zvezi z odpiranjem takratnega zahtevnega časa, saj je pristen Slovenec...     

Kasneje sem po e pošti Arhiv RS večkrat prosil za Uradne zaznamke za izvedene sestanke. Skliceval sem se, tudi na zakonodajo, saj morajo vsi zavodi s strankami poslovati v skladu z ZUP (Zakonom o upravnem postopku). Na večkratne prošnje za kopije uradnih zaznamkov dosedanjih srečanj nisem prejel nobenega, niti vljudnostnega odgovora.

Arhiv RS bi lahko arhiviral dokumente, ki sem jih pri generalu preslikal in pretvoril v e. obliko. Marjan Čad mi je par krat dal pooblastilo za javno objavljanje le teh.







Zapisal: 15.7.2019 
Vladislav Stres, Fabianijeva 45, Ljubljana
Gsm:  031 578981,
Gibanje za prenovo Slovenije, VTA