SLOVENIJA V EKONOMSKO-SOCIALNI IN INSTITUCIONALNI KRIZI

 

 

  

OSEM TEZ O KRIZI IN O MOŽNEM IZHODU IZ NJE
mag. Emil Milan Pintar

 

 

Prva teza

 

OD VSEGA ZAČETKA IMAMO V SLOVENIJI OPRAVKA Z NAPAČNO,POENOSTAVLJENO EKONOMISTIČNO OCENO, DA BO KRIZA PREDVSEM FINANČNE NARAVE IN NE BO BISTVENO PRIZADELA  GOSPODARSTVA  ALI CELO POSEGLA V SOCIALNO STRUKTURO DRUŽBE.

 

   Spomnite se prvih ocen in napovedi:najprej,da se bo rast BDP samo zmanjšala,nato da bo mogoče negativna do 1 % itd. Tisti, ki smo že takrat opozarjali, da bo upad BDP 5-10% in da bo to pozročilo velike strukturne premike ne samo v gospodarstvu,temveč v celotni družbi, smo bili s posmehom prezrti. Moje opozorilo, da premiera na koncu predora oz izhoda iz krize ne čaka luč, temveč »ulica«, če vlada ne bo pravočasno ukrepala, je izzvenelo v prazno: Vlada je verjela zgolj ekonomističnim izračunom in še enkrat brcnila v prazno, resda z lepo očiščenimi kopačkami. Danes mi takratnega opozorila ni treba več ne utemeljevati ne pojasnjevati. Hkrati pa dvomim, da si bo kdo od vladnih napovedovalcev dogajanja v družbi zapolnil, da družbeni razvoj ni preprosta funkcija finančnih gibanj.

 

 

Druga teza

 

NA TEM ZGREŠENEM IZHODIŠČU ZASNOVANI SO PRVI VLADNI UKREPI DELOVALI PREDVSEM V SMERI OHRANJANJA NAJSLABŠIH, NAJBOLJ NEPRODUKTIVNIH DELOVNIH MEST, SPODBUDE ZA USTANAVLJANJE NOVIH, PREDVSEM MALIH PODJETIJ IN ODPIRANJE NOVIH DELOVNIH MEST PA JE BILO PREMALO.

 

  Skratka,Vlada je zgrešeno verjela, da je slovensko gospodarstvo dovolj močno, da lahko krizo preživi brez večjih strukturnih sprememb v gospodarstvu samem, predvsem pa brez racionalizacije v vseh sektorjih družbe. Kot da ne bi bilo iz vseh učbenikov jasno, da vsaka kriza pomeni svarilo, da stvari ne funkcionirajo več dobro in da so potrebne globlje reforme. Brez njih je bilo jasno, da se bo kriza, ki se je začela z norim plesom cen energije, ki so povsem razvrednotile virtualne vrednosti podjetij na borzah, selila najprej v bančni in nato takoj tudi v realni sektor, saj ta tekočo proizvodnjo praviloma financira s posojili, vezanimi na pričakovane bodoče donose. Če Vlada še takrat ne bo ustrezno ukrepala, bo odprla vrata krizi v javne finance in državo kot upravljavski sistem. Prav to se je zgodilo.

 

Tretja teza

 

DA VLADA NI KOREKTNO OPRAVILA DOMAČE NALOGE SE VIDI IZ DEJSTVA, DA POMOČI BANKAM NI DOSLEDNO POGOJEVALA Z UDELEŽBO NA UPRAVLJANJU, POVRAČILOM TE POMOČI IN PREDVSEM NUJNO POTREBNO RACIONALIZACIJO BANČNIH SISTEMOV IN BANČNEGA POSLOVANJA.

Z VSEMI TEMI UKREPI JE VLADA STIMULIRALA ODVISNOST LJUDI OD SOCIALNIH TRANSFEROV,TOREJ NE-DELO, NE PA DELO.

 

To je popačeno pojmovanje socialne države oz njene vloge. Socialnost države se ne sme kazati v vnašanju socialnih kriterijev v proizvodne, tržno usmerjene sektorje, razen v zelo omejen obsegu, ko stimulira zaposlovanje invalidov, npr. S socialno pomočjo naj socialno usmerjena država pomaga tistim, ki ne morejo delati, ne pa tistim, ki tega ne želijo. Tistim, ki ne znajo, je treba pomagati s prekvalifikacijo in dodatnim izobraževanjem, ne s socialnimi dodatki. Sploh pa bi morala Vlada vse socialne transfere napraviti pregledne, javne in poštene s tem, da bi jih zavedla na skupni imenovalec.

 

Četrta teza

 

ČE JE VLADA ZMOTNO PRIČAKOVALA, DA BODO RACIONALIZACIJO V GOSPODARSTVU IZVEDLI DELODAJALCI, NE DA BI JIM SPROSTILA ZAPOSLITVENO ZAKONODAJO, PA JE POVSEM ODPOVEDALA V SEKTORJIH,KJER JE SAMA DELODAJALEC.KER NI ZMOGLA MOČI,DA BI PRAVOČASNO ZAČELA ČISTITI DRŽAVNO UPRAVO Z LETI NALOŽENIH USEDLIN, DA BI PRAVOČASNO OMEJILA NEVERJETNE PLAČNE APETITE SODSTVA,ZDRAVSTVA,BANČNIŠTVA IN KOMUNALNIH PODSISTEMOV, JE PRETEŽEN DEL BREMENA POGLABLJAJOČE SE KRIZE PRENESLA NA DELAVCE,KI SVOJE IZDELKE ALI STORITVE NEPOSREDNO VNOVČUJEJO NA TRGU.

 

S tem je Vlada sprožila neverjetno hitro socialno diferenciacijo, ki bo povzročila dolgotrajne napetosti v naši družbi. Še več, zaradi nizke produktivnosti in slabe mednarodne konkurenčnosti slovenskega trga je spodnje sloje popeljala direktno v pavperizacijo, ki povzroča njihovo degradacijo, družbo pa v trajno nestabilnost in razvojno okrnjenost. Kako globoka je ta degradacija pavperiziranega delavstva bodo pokazale analize v naslednjih letih. Že zdaj pa je mogoče napovedati hitro naraščanje socialnih in eksistenčnih stisk, moralno in fizično pohabljanje celih plasti prebivalstva, ki bodo vse teže prihajali do zdravstvenih storitev in izobraževanja, vse več pa bo pojavov asocialnosti,kriminalitete,alkoholizma in cenenega drogiranja, nasilja in samonasilja (suicidnosti), soočeni pa bomo tudi z naraščanjem brain-draina.Skratka,neustrezen odziv Vlade na zaostrovanje krize je ustvarilo okvire za sindrom bolne populacije.
 

 

Peta teza

 

VLADA JE TAKO USTVARILA DVOJEN DRUŽBENO EKONOMSKI SISTEM.NA PODROČJU TRŽNE EKONOMIJE SE POLAGOMA OBLIKUJE PRIMITIVNI KAPITALIZEM PRVOBITNE AKUMULACIJE Z NEKAJ NEUČINKOVITIMI KOREKTIVI OZ. OMEJITVAMI,NA PODROČJIH NETRŽNIH SEKTORJEV PA SAMOUPRAVJANJE V NAJBOLJ ZAJEDALSKIH OBLIKAH. V TAKI SHIZOFRENI STRUKTURI STA PRVI ŽRTVI PRAVNI RED IN MORALNE NORME.

 

Dokazov za to ni treba posebej iskati. Ustavno sodišče je z brezprizivno razsodbo prepovedalo ljudstvu, da razpravlja o sodniških plačah in na referendumu odloči eventualno drugače, kot so se odločili sodniki: s tem se je postavilo nad ljudstvo in mu odvzelo njegovo suverenost. Prav je imela gospa Kresalova, ko se ji je zareklo, da njihova Vlada dejansko ne vlada. Vladajo sodniško politični lobiji in če se bodo ti tako dogovorili, bo zmeraj znova za evidentne grabeže in druga kriminalna dejanja,ki jih je čedalje več, kriva Cinca Marinca. Pravica je dobila okus po denarju in števno vrednost. Ko je predsednik Vlade bivšemu direktorju NLB predlagal, da naj razmisli o moralnost svoje nagrade, mu je ta dal jasno vedeti, da ni noben Rodinov mislec, ampak slovenski Kramar. Vlada je očitno uveljavila novo stopnjo demokracije, ki jo je opisal že Anatole France: demokracija je sistem, v katerem je vsem enako dovoljeno spati pod mostovi. Tistim, ki to morajo in tistim, ki jim tega ni treba.
 

 

Šesta teza

 

RAZPAD PRAVNEGA REDA IN MORALNIH NORM SE JE ZAČEL ŽE PRED VEČ KO DVEMA MANDATOMA VLADE,ČEPRAV JE KULMINIRAL PRAV V TEH  DVEH OBDOBJIH. NJEGOV OKVIR PREDSTAVLJA PARLAMENT, KI SE JE Z DOKONČNO UVELJAVITVIJO OBČINSKIH RAZSEŽNOSTI MIŠLJENJA SPREMENIL V PROSTOR DOGOVARJANJA IN USKLAJEVANJA PARCIALNIH INTERESOV, KAR NIKOLI NE MORE DATI NACIONALNEGA SEŠTEVKA.

 

Tak parlament podpirata tako opozicija kot koalicija;opozicija odkrito, koalicija prikrito, z glasovanjem svojih poslancev v nasprotju z dogovorom o ločitvi zakonodajnih državnih funkcij od izvršilnih občinskih ali bodočih pokrajinskih. V ozadju so strankarski interesi, kar nakazuje na model partitokracije. Ta je še posebej viden v koaliciji, kjer predstavlja osnovno oviro za enotnost in učinkovitost Vlade RS. To pa pomeni, da so iluzorna vsakršna razmišljanja v smeri zamenjave vlade, dokler bomo imeli obstoječ volilni sistem. Mogoče bi kazalo razmišljati celo o opustitvi državnozborskih volitev in enostavni določitvi, da Parlament sestavljajo župani 90-tih največjih slovenskih občin. Slabše sestave ne bi mogli dobiti, nekaj bi prihranili, pa še proces integracije občin bi sprožili. Sploh me Parlament čedalje bolj spominja na razpadajoči škotski grad:samo na vsake toliko ga še obišče kak duh, vse ostalo pa je navadno barantanje, mešetarjenje in pljuvanje.
 

 

Sedma teza

 

SLOVENIJA POSTAJA KRHKA IN RANLJIVA DRŽAVA. JANŠEVA VLADA SE JE IZKAZALA KOT VLADA POLITIČNIH LOBIJEV,KI SI PRILAŠČAJO GOSPODARSTVO,TOREJ VLADA NASTAJAJOČIH TAJKUNOV, PAHORJEVA KOT VLADA BELIH OVRATNIKOV, DE FACTO SOVRAŽNA TRŽNEMU DELAVSTVU. OBEMA USTREZA OBSTOJEČ VOLILNI SISTEM, OBEMA MORALNO IN DUHOVNO DEGRADIRAN PARLAMENT, OBEMA RAZPAD PRAVNIH IN MORALNIH NORM. MAR TO POMENI, DA NI VEČ MOŽNA SPREMEMBA, TEMVEČ JE POTREBNA REVOLUCIJA?

 

V normalnih družbah je normalno, da  bogat človek postane politik. V slovenski družbi je normalno, da politik postane bogat. V normalnih družbah dokazani grabež človeka izloči iz sfere politike. V slovenski družbi politiku nihče ne poskuša dokazati grabeža, kar njegovo politično moč samo še povečuje. V Ameriki davkarija dokaže Schwarzenegerju utajo davkov in Policija napačno parkiranje.V slovenski družbi dolenjski župan ozmerja Policijo, da je prav na ta dan, ko se je vedelo, da  bo pil, postavila posebej veliko cestnih kontrol. Država je z molkom ob tem izbruhu priznala, da ima prav: javni funkcionarji so nedotakljivi. Seveda lahko Policija tudi pleni vozila težkim in ponavljajočim se cestnim prekrškarjem.Toda ali ste pogledali kdaj podatke, komu so bila dejansko ta vozila zaplenjena?Če pogledate te podatke, boste dobili občutek,da 250 km na  uro po naših cestah vozijo samo reveži z neregistriranimi Clii in Twingi.

V revolucijo ne verjamem: sodobne vlade razpolagajo s preveč pripravnih pravnih norm,preveč spolitiziranim sodstvom in Policijo, (naša si predvsem lošči svoje zasluge za osamosvojitev, s čemer je pričel že g. Bavčar ), s preveč psiholoških in medicinskih strokovnjakov, s preveč obvladanimi mediji, da bi družbeno dogajanje lahko krenilo v tej smeri. Toda družbena napetost nedvomno narašča, pavperizirano delavstvo se ideologizira v obeh smereh, v smeri neofašizma in v smeri neokomunizma, in pričakujemo lahko daljše obdobje nestabilnosti in nasilja.

 

 

Osma teza

 

SAMOZADOVOLJNIM POLITIKOM, KI SO POSTALI UJETNIKI SVOJIH ZLOŠČENIH JAVNIH PODOB IN SUŽNJI SVOJIH PIAROVCEV, NI MOGOČE SVETOVATI NIČESAR. ZATO RAZMISLEK, KAJ BI VENDAR BILO MOGOČE IN POTREBNO STORITI V NASLEDNJIH TREH MESECIH, NI NAMENJEN NJIM, TEMVEČ JAVNI RAZPRAVI.
V TEM ČASU BI MORALA DRŽAVA:

  - SVOJE LASTNE STROŠKE OKLESTITI ZA 20-30%, TUDI ZA CENO ODPUŠČANJA V SEKTORJIH, KJER JE DELODAJALEC. TA RACIONALIZACIJA BO ZAHTEVALA POENOSTAVITEV UPRAVNIH POSTOPKOV IN PREDVSEM BOLJŠO ORGANIZACIJO DELA IN NADZOR REZULTATOV;

  -TAKOJ ZNIŽATI CENE KOMUNALNIH STORITEV ZA 10-20% IN ZMANJŠATI PRITISK NA STANDARD LJUDI Z NAJNIŽJIMI PRIHODKI;

  -S TEM BI DOBILA PROSTOR, DA ZMANJŠA PRITISK NA PLAČE DELAVCEV IN POVEČA MINIMALNE PLAČE;

  -OPRAVITI PREVREDNOTENJE SOCIALNIH TRANSFEROV IN JIH OMEJITI NA TISTE, KI NE MOREJO DELATI, TER JIH SPRAVITI NA SKUPEN IMENOVALEC IN NAREDITI JAVNE;

  -VZPOSTAVLJATI BI MORALA ZAČETI PRAVNI RED, NAJPREJ PRI SVOJIH USLUŽBENCIH IN DELOJEMALCIH, IN Z UKINITVIJO TRAJNEGA MANDATA SODNIKOM;

  -SPREMENITI VOLILNI SISTEM, LOČITI ZAKONODAJNE IN IZVRŠNE FUNKCIJE TER RAZPISATI NOVE VOLITVE.

 

Seveda so ti predlogi iz zbirke »Pravico imamo sanjati«

   

mag. Emil Milan Pintar 

 



SLO V GOSPODARSKI INSTITUCIONALNI KRIZI

domov