SONCE  (kraško) , KDO BO TEBE LJUBIL ?

    1. Vskladiščena energija sonca

V preteklem letu, ko so na drugem koncu Slovenije – v Bučah na Kozjanskem v zasebnem podjetju EKOD odprli novo sončno elektrarno, se pod kraškim soncem ni dogajalo nič podobnega. Bila je sicer ena izjema – Robotina v Hrpeljah pri Kozini, ki potrjuje pravilo. Ali pa se motimo in nimamo dovolj informacij, in se v resnici kaj pripravlja, morda s časovnim zamikom. Da bi le bilo tako ! Vendar nič se ne zgodi samo od sebe. Le če bo dovolj pobud in »pritiska« od spodaj, se bo kaj premaknilo tudi zgoraj, na državni ravni, ter pri pristojnih za prostorske načrte in izdajo dovoljenj v občinah.  K premikom pa  seveda lahko pripomorejo tudi dobri zgledi od drugod, tudi takšni, kot je ta s Kozjanskega, kjer je v treh mesecih po skoraj letu in pol mukotrpnih postopkov v birokratskih mlinih »zrasla« največja prostostoječa sončna elektrarna v Sloveniji. Slovenski paradoks je, da se to  ni zgodilo v razvitejšem območju, kot je Kras, pač pa v enem manj razvitih območij, tokrat na Kozjanskem.

V tem razmišljanju obravnavam sončno energijo,  tegobe in probleme njenega izkoriščanja v ožjem kraškem okolju od Kostanjevice prek Komna in Sežane do Kozine. To področje je razmeroma razvito in se razvija v drugih pogledih, v pogledu izrabe sončne energije pa ne sledi nekaterim drugim krajem v Sloveniji, da ne govorimo o  sosednjih Italiji in Avstriji.

Pretvorba svetlobe, ki nam jo pošilja sonce v neizmernih količinah, za razliko od drugih obnovljivih virov, ne povzroča ne hrupa ne  dodatnega ogrevanja in nima izpustov ter je v vseh pogledih izjemna. Nima niti slabih stranskih učinkov razen pri proizvodnji samih sončnih celic, ki pa so že izdelane tako, da omogočajo reciklažo izrabljenega vložka.  Tudi razmerje med izkoristkom in vložkom energije pri proizvodnji sončnih celic se nenehno in drastično izboljšuje. Porabljena energija za proizvodnjo solarnih sistemov se amortizira s proizvodnjo energije, ki jo dajejo, že v letu in pol. Življenjska doba sončnih celic pa je 20–25-krat večja.

Tržna tekma oz. konkurenca proizvajalcev sončnih celic in solarnih modulov je izredna; v tekmo je stopila Azija: Južna Koreja, Tajvan in Kitajska. Predvsem slednja, kot najbolj masovni proizvajalec, bo oziroma že izvaja s svojo ponudbo pritisk na znižanje cen na najpomembnejšem, to je ameriškem tržišču, kjer so se cene osnovnih modulov v zadnjem letu in pol znižale za cca 30–40 %.  Azijske države pa so sicer same žal še zelo majhen potrošnik teh produktov, so pa velik ponudnik. Največji povpraševalci so seveda države EU, predvsem Nemčija, Italija in Francija, ki so hkrati - predvsem Nemčija, tudi močni ponudniki solarnih sistemov. Sledijo ZDA in Japonska. Ob vsesplošnem povečanju ponudbe pa se nujno postavlja vprašanje zagotavljanja kvalitete na videz cenejših »azijskih« modulov. Izkušnje niso povsod dobre in samo veseli smo lahko, da  slovenski proizvajalec Bisol ob zagotavljanju zelo visokega energijskega izplena stavi največ prav na kvaliteto, to je na to, da sončna elektrarna dobro in zanesljivo deluje. Prav tako je kvaliteta važna pri projektiranju in izvedbi - postavitvi. Nekateri izvajalci pri nas pa so se teh del lotili preveč lahkotno, ne upoštevajoč kakovost in tehnološko dovršenost, ki edina na dolgi rok zagotavlja tudi dobičkonosnost. Zato tudi v Sloveniji že prihaja tudi do slabih postavitev oziroma slabo izdelanih elektrarn.

 

2. Pridobivanje čiste energije ob sočasnem    3. »Pametna« električna omrežja so pogoj

    izkoriščanju travnih površin                                 za racionalno rabo električne energije

 

Če se ozremo malo širše, lahko rečemo, da imamo v Sloveniji tri stebre za področje izrabe energije sonca. Nekateri že stojijo ali rastejo, druge je treba povezati oz. organizirati in podpreti. 

Kot nosilca prvega stebra velja izpostaviti domačega, v vseh pogledih zglednega in  odličnega  proizvajalca sončnih modulov – Bisol iz Prebolda, ki veliko večino svojih izdelkov izvaža, iz dneva v dan bolj prisoten in zelo aktiven pa je tudi na domačem trgu. Takšno usmeritev bi bilo potrebno dolgoročno podpreti in omogočiti pospešeno širitev te dejavnosti. Drugi steber naj bi  predstavljal okrepljen razvoj  na področju proizvodnje akumulatorskih baterij, za kar že imamo osnovo v domačem proizvajalcu TAB v Mežici. Tretji steber pa je računalništvo in v njegovem okviru področje aplikativne programske opreme za vodenje procesov. V ožjem pomenu je to programska oprema za nadzor in regulacijo elektrodistribucijskih omrežij. Z drugo besedo to lahko opredelimo kot  uvajanje tako imenovanih »pametnih« omrežij, ki naj bi bila sposobna samoregulacije v smislu sprotnega doseganja optimalnega razmerja med proizvodnjo elektrike iz obnovljivih in iz neobnovljivih virov. Optimum naj bi bil pri najnižji ravni izpustov toplogrednih plinov v ozračje. Za tovrstno dejavnost imamo v Sloveniji odlične računalniške strokovnjake in podjetja, ki bi jim bilo vredno zaupati to nalogo, seveda pa jih pri tem tudi finančno motivirati z ustreznimi naročili in s finančno udeležbo pri prihrankih, ki so (bodo) posledica implementacije »pametnih« omrežij.

Če združimo oz. upoštevamo vse tri stebre, lahko ugotovimo, da imamo večjo osnovo, kot si običajno mislimo. Morda se tega ne zavedamo in preveč vzdihujemo, vendar izjemni primeri, kot je Bisol, dokazujejo, da so tudi na sončni strani Alp pogoji, da nam sonce ne samo sije, ampak nas tudi razsvetljuje, nas greje in nam daje elektriko.

 

S streh na zemljo

Pri obravnavi razmer pri nas, posebej še na Krasu,  ne moremo mimo zgornjega podnaslova in mimo problemov, ki jih ta prehod – s streh na zemljo, povzroča. Sončna energija kot najčistejši energetski vir, ne glede na njene nesporne prednosti, vendarle prinaša in  povzroča pomisleke in  predsodke, ki onemogočajo izdajo dovoljenj in ovirajo postopke za postavitev tovrstnih objektov v naravi.

Edini možni vprašljivi učinek sončnih elektrarn je morda »motnja« v izgledu krajine. Vendar je to v celoti obvladljiva zadeva in ob pazljivi individualni  prostorski postavitvi teh objektov v prostor teh učinkov ne more biti. Posebej še na Krasu, kjer je zaraščenost ustvarila oaze – prostorske otoke, ki so za sprehajalce in prebivalce nevidni in je njihova površina vidna tako rekoč le iz zraka oziroma povsem od blizu. Torej postavitev sončne elektrarne na takih mestih ne more biti moteča.   

Velika večina kraške zemlje po katastrski ureditvi spada v 5 kategorijo. To je najslabši kakovostni razred. Zato ni čudno, če je na Krasu kmetijsko obdelanih manj kot 10 % površin. Redki kmetje z večdestglavo čredo govedi in drobnice se  trudijo tudi za nekmetijsko prebivalstvo, tako da zaraščenost ni še večja, kot bi sicer bila. Skoraj si ne upam predstavljati, kakšen bi bil izgled krajine – pa tudi požarna (ne)varnost, če teh skrbnikov ohranjanja narave  ne bi bilo.

 

4. Sozvočje tradicije in moderne  tehnologije

Vendar prostor niso samo tla nekega kraja, ampak tudi njegovo ozračje in osončje – osončenost. Po tem kriteriju pa je Kras pokrajina prve kategorije, v Sloveniji pravzaprav nima primerjave.  Svetloba, ki jo Kras prejema od Sonca,  je čista, bolj »nedifuzna« kot v drugih krajih, in je kot taka za pretvorbo svetlobe v elektriko zelo primerna. Burja, ki čisti in deloma ohlaja ozračje, k temu nemalo prispeva. Po drugi strani pa je osončenost Krasa nadpovprečna tudi v časovnem pogledu, kar kažejo meritve ur sončnega sevanja za zadnjih 40 let, vse od leta 1970 naprej. Zato so izkoristki, oziroma bi bili izkoristki ob pravilnih postavitvah sončnih elektrarn, večji kot v drugih krajih Slovenije. Tega se zaenkrat še ne zavedamo oziroma ne izkoriščamo, kot bi lahko.  

Dosedaj smo solarne sisteme v Sloveniji postavljali predvsem na strehah objektov – stanovanjskih hiš, gospodarskih objektov in šol. Eden zadnjih tovrstnih dosežkov je v Hrpeljah pri Kozini, kjer so oktobra lani zagnali  187 kWp močno elektrarno na strehi in parkirišču hrpeljskega podjetja Robotina. Vendar smo še vedno na strehah. Da je tako, je enostaven razlog v tem, da za postavitev sončne elektrarne na strehi investitorju ni potrebno pridobiti posebnih, to je gradbenih dovoljenj, kot se to zahteva za postavitev prostostoječih sončnih elektrarn v naravi. Strešne površine pa so seveda relativno majhne, večinoma so velike le do nekaj 100m2. Tudi borza streh, ki je v Sloveniji organizirana s strani ponudnikov – postavljalcev elektrarn,  postavlja omejitve – spodnjo mejo ponudbe nad 1000m2. Strešnih kompleksov teh dimenzij, če upoštevamo javne ustanove (šole, bolnice, knjižnice in celo cerkve) in proizvodne hale, sicer ni malo, vendar so ustrezne »proizvodne« postavitve, predvsem v naravi stoječe sončne elektrarne.  Primernih zemljišč za to pa v večini občin ne primankuje.   

Na (svoji) zemlji, vendar kako ?

Zato se toliko bolj postavlja v ospredje potreba po tem, da se bolj na široko odprejo možnosti za prostostoječe postavitve SE v naravi. Seveda pri tem ne zagovarjamo morebitne divje liberalizacije v ravnanju s prostorom. Ohranjanje  kraške krajine bi v tem odpiranju moralo ostati na prvem mestu, vendar v razumnih mejah in v okvirih, ko bodo na opuščenih, zaraščenih travnikih, na očem skritih ali zakotnih legah možne tudi tovrstne postavitve manjših in večjih energijskih objektov SE. Tudi takšnih in večjih velikosti, kot ga je postavil podjetnik na Kozjanskem. 

5. in 6 . Največja slovenska na prostem stoječa  SE Buče

            s sončnimi moduli domačega proizvajalca Bisol

 

Sedanji odnos urejevalcev prostora – uradnikov, občinskih svetov pa tudi županov, med katerimi so tudi častne izjeme, je do odpiranja prostora zelo mačehovski in preprečuje večji premik v smeri novih investicij. Mnogi tudi spregledujejo dejstvo, da tudi morebitna degradacija prostora s postavitvijo sončne elektrarne nikakor ni trajna, saj gre za lahkomontažne in hitro odstranljive objekte. Življenjska doba sončnih modulov je ca 35 let, odkupne pogodbe za prodajo električne energije v omrežje pa se sklepajo za obdobje 15 let, kar pomeni, da se po amortizaciji investicije okoljska ustreznost lahko ponovno preverja.  Bolj prožna pa bi morala biti tudi elektrodistribucijska podjetja, ki bi morala priti investitorjem naproti. Tako opevano javno-zasebno partnerstvo bi se na tem področju zelo verjetno hitro uveljavilo. Pri tem bi se lahko uveljavil tudi najem površin, saj bi mnogim ostarelim lastnikom zemljišč sicer mrtva zemlja lahko nudila donos, ki bi jim zagotovil stalen dohodek za varno starost. Vendar je tudi v tem primeru po inerciji  miselnost usmerjena v status quo, to je: »bolje nič, kakor  kaj drugače«. Na splošno lahko rečemo, da ni vse odvisno od denarja, čeprav je le-ta zelo pomemben. Mnogokrat je več odvisno od  politične (ne)volje posameznih akterjev, ki s togim stališčem zavirajo premike, ki se danes marsikomu zdijo nenavadna novost, čez desetletje pa se bodo zdeli povsem normalni in nujni.  Banke so že začele uvajati projektno financiranje, kjer garancijo ali največji del le-te predstavlja premoženje projekta in dohodek iz poslovanja. Od oblasti na državni ali lokalni ravni pa pričakujemo, da bodo razvoj v tej smeri pospeševale, če drugega ne, pa vsaj omogočale.  

 

                7. Kakšno prihodnost si želite?                  8. Temno ali sončno ?

Naj zaključim z željo, naj se predsodki in strahovi umaknejo treznemu razmisleku in zdravemu (ne divjemu) napredku. Pod pojmom oziroma geslom zdravega napredka naj bi se neomajna in trda stališča v stilu »tega nočemo, oz. ne bomo dopustili« približala potrebam energetskego neškodljivega in pravičnega razvoja. Pravičnega do človeka in do narave, ki jo s klasično proizvodnjo energije onesnažujemo in skrunimo. Na razpolago so orodja, da se temu izognemo. Mnogo govorimo o potrebnosti sprememb, vendar pri tem večina misli, naj to prvi storijo drugi. Tako čakamo drug na drugega in nič se ne premakne. Storimo nekaj,  da bo vprašanje iz naslova Sonce (kraško), kdo bo tebe ljubil?  postalo odveč in da si ga zanamci ne bodo več postavljali.                     

 

Pliskovica, 15.01.2010                                                              Vili Kovačič

 

Pripis: Pravkar sem v Računalniških novicah prebral, da je Slovenija zmagovalka spletnega tekmovanja za podnebno najbolj ozaveščene državljane. Varljiva tolažba! Mar to pomeni, da smo prvaki v besedičenju (v kar lahko verjamem), ne pa da smo prvaki v dejanjih (v kar ne morem verjeti).

Da bi se v tem pogledu kaj spremenilo, v Pliskovici na Krasu ustanavljamo društvo KraSol. Glavna naloga bo promocija zelene energije na Krasu pa tudi širše, ter odstranjevanje ovir, predsodkov in strahov. Pokazati je namreč treba, da je v tem primeru  strah v sredini votel, okoli pa ga pa nič ni.     

Morebitne zainteresirane bralce, ki bi se želeli včlaniti v društvo obenem pozivam, da se javijo in svoje podatke pošljejo na elektronski naslov KraSol@gmail.com ali vili kovacic@siol.net

Podjetja, ki so  omenjena v članku so: Bisol d.o.o. Latkova vas pri Preboldu , Ekod d.o.o. Vrenska gorca na Bučah pri Kozjem in Robotina d.o.o. Hrpelje Kozina

 


domov
TEŠ 6