VIZIJA KANDIDATA ZA GEN. DIR. MARKA FILLIJA

 

 

Marko Filli nikjer ne omenja programskih smernic, ki so osnova za ocenjevanje kvalitete programa. Predlagam da se smernice skuša poenostaviti in da se dopolnijo  s:

-         Omogočanje informacij, ki zagotavljanjo možnost samostojnega  razmišljanja gledalca (torej da mu stalnim ponavljanjem eno in istih ozko izbranih informacij ter poenostavljenih konceptov ne perejo možgan).

-         Izogibanju fiktivnim ter oddaljenim informacijam, ki gledalce strašijo  in spravljajo v slabo počutje ter stres.

-         RTV S naj postane skrbnik informacij t. im.  javnega dobro. Že plačane oddaje morajo biti čim širše dostopne. Na ta način bomo širili lastno produkcijo ter kulturo in podprli izobraževanje na daljavo.  Gledalci ter vlada nam bodo hvaležni in tako bomo upravičili davek, ki ga prejemamo s strani občanov – RTV prispevek ter proračunskih sredstev ter zagotovili stabilnost prihodkov.


Kako bo Filli zagotovil preverjanje verodostojnosti in  zanesljivosti informacij, ki jih v javnost daje RTVS? S kakšnim internim in eksternim nadzorom. Ali bo ta nadzor stalen ali le občasen?

 

 

več

 

Edini kandidat za delovno mesto Generalnega direktorja RTV Slovenija Marko Filli, je od leta 2006 tehnični direktor  RTV Slovenija. Je formalno  visoko izobražen - magister znanosti s področja elektrotehnike. Kako bo zagotovil da bo imela RTVS dostopen arhiv za javnost pomembnih oddaj  in magnetograme le teh z ustreznimi hiperpovezavami in povzetki, ki  bi olajšali dostopnost do podatkov? Takšne informacije bi postale uporabne, preverljive in bi bile v teh časih informacijske družbe ključni vzvod pomirjanja trenj ter celovitega in hitrega napredka družbe. Trenutno RTV S tega nima, preko MMC pa je dostopnih le par posnetkov npr radia GA-GA. S tem RTV Slovenija ne opravičuje poslanstva, ki ji ga  dodeljujejo poslušalci in zakonodaja.

Marko Filli je v kandidaturi  zapisal: Poslušalec in gledalec nimata jasne vizije o namenu posameznih programov … Kadrovanje je vselej bilo odraz moči v vodstvu zavoda, kjer so programski vodje prevladovali nad ostalimi, in ni temeljilo na analizah poslovnih in produkcijskih procesov, učinkovitosti dela in posledičnih kadrovskih potreb.“

Fili nikjer ne omenja programskih smernic, ki so osnovni nabor ocenjevanja kvalitete programa. Smernice pa se morajo sicer poenostaviti in dopolniti  s smernicama:

-         Omogočanje informacij, ki  zagotavljanjo možnost samostojnega  razmišljanja gledalca (torej da mu stalnim ponavljanjem eno in istih ozko izbranih informacij ter poenostavljenih konceptov ne perejo možgan).

-         Izogibanju fiktivnim ter oddaljenim informacijam, ki gledalce strašijo  in spravljajo v slabo počutje ter stres.

-         RTV S je skrbnik za informacije, ki imajo status javno dobro. Že plačane oddaje morajo biti čim širše dostopne. Na ta način bomo širili lastno produkcijo ter kulturo in podprli izobraževanje na daljavo.  Gledalci ter vlada nam bodo hvaležni in tako bomo upravičili davek, ki ga prejemamo s strani občanov – RTV prispevek.


Marko
Filli
: »Uvajali bomo nove programe in storitve skladno z razvojnimi smernicami RTV    
programov, ki jih bomo verificirali pri Programskem svetu RTVS“

Fili ne zapiše da bo pri programskem svetu občasno verificiral tudi njihovo kvaliteto.  Predlagam sklep, da generalni direktor  4 x letno v verifikacijo Programskemu svetu predloži poročilo o doseganju programskih in razvojnih smernic. 

 

Marko Filli: „Informacije, podane preko programov RTVS, bodo verodostojne in zanesljive.“     

Kako se bo verodostojnost preverjala? Ali bo nadzor nad zastavljenim ciljem  interen in eksteren ter vgrajen  v sam proces dela RTVS?  Del eksternega preverjanja bi morali biti tudi gledalci in poslušalci preko t.im. digitalnih knjig pohval, predlogov ter pritožb. Digitalno komunikacijo  z gledalci bi lahko uredili vzporedno z uvajanjem digitalne radiodifuzije (ob ustreznem dogovoru z operaterji).

 

Marko Filli: „Z uvajanjem odločanja in s tem tudi osebne odgovornosti direktorjev in vodij bomo zaostrili odnos do poslovnega izida enot in služb.“


Osebna odgovornost mora biti zaostrena tako za doseganje programskih smernic ter ciljev kot za doseganje poslovnih ciljev in to ne samo za urednike, ampak tudi za generalnega direktorja.  Dosedanje stanje nedotakljivosti in posrednega opaznega posmehovanja programskemu svetu imenovanega generalnega direktorja je treba onemogočiti tudi s pogodbo o zaposlitvi generalnega direktorja. Kandidat mora pristati nas možnost hitre razrešitve  s strani organa, ki ga imenuje, torej Programskega sveta.

V viziji Fili ne omenja cilja povečanja programske in deloma tudi poslovne samostojnosti na nižjih ravneh: regionalne, manjšinjske RTV, pomembnejših uredništev… Povečanje odgovornosti se mora namreč usklajevati s povečano samostojnostjo.  Posledice so izjemna rigidnost delovanja RTVS, o čemer govori tudi podatek da RTVSlovenija  ne izdaja DVDjev z lastno produkcijo oz. koprodukcijo, ki bi bili za poslušalce tržno zanimivi.


Marko
Filli
: Osredotočiti se moramo na korist, ki jo naša ponudba prinaša oglaševalcu.„

Osredotočiti bi se morali na koristi gledalcev in poslušalcev, ki iz leta v leto bolj negledljiv program RTV Slovenija, plačujejo s RTV prispevkom.  Posledica je padanje gledanosti RTV programov... Oglaševanje  bi moralo biti zamejeno z preizkušanjem relevantnosti informacij reklame. Morebitna zavajanja v smislu: najboljši, najlepši, najcenejši, edini, očisti vse… bi morala biti v RTV S oddajah, torej tudi reklamah, odpravljena. Reklame so lahko tudi oddaja o prednostih izdelka narejena v sodelovanju z varstvom potrošnikov ter podprte z neodvisnimi javnimi raziskavami.  Takšnim oglasom bi SAMOSTOJNEJŠE RAZMIŠLAJOČI gledalci tudi verjeli. Laganja v reklamah gledalce stigmatizirajo.  RTVS ne sme podajati /prodajati netočnosti in laži.

 

ipd

 

V Ljubljani: 03. 05. 2010

Vladislav Stres
univ. dipl. ekon., učitelj

 


ESEJ O SEJI PROGRAMSKEGA SVETA 22. 04. 2004

FOTOREPORTAŽA  ZASEDANJA PROGRAMSKEGA SVETA RTV SLOVENIJA  4. 5. 2010

 


domov