PROGRAMSKI SVET RTV SLOVENIJA NA ZASEDANJU 05. 04. 2010

 

Se pripravlja na sejo ali bo spokal - Jernej Pikalo predsednik  je pred izjemno težko nalogo - ureditev razmer v Programskem svetu RTV Slovenija.


Eden prihaja, drugi odhaja, Rajko Gerič odgovorni urednik informativnih oddaj TV Slovenija.
 


Mauricio Tremulo, predstavnik Sveta RTV Slovenija italijanske manjšine. Nad delom programskega sveta je zelo razočaran.  Ob njem še Janko Kos in Janez Gril. Oba zadnje seje redno zapuščata še pred vsebinskimi problemskimi debatami. Levo Slavko Bobovnik, podpredsednik sveta debatira z urednikom revije Kričač. Tudi urednik revije Kričač javnega zavoda RTV Slovenija je stalno prisoten na sejah. Nikdar ni pozvan, da kaj pove. Enostavno je eden izmed tisočih zaposlenih na RTVS, ki si mislijo svoje. Kaj si mislijo zelo redko povedo. Izza vidimo del nekdanjega vodje MMC - Zvezdana Martiča - uspešno utišanega. Na sejah je stalno prisoten. Sme le poslušati. 

Pogovori pred sestankom. Hubert Požarnik, Miran Lesjak, Gojko Bervar... Eno izmed svetnic sem opozoril da je v svetu premalo žensk. Odgovorila mi je, da sta samo dve. Torej Širca v zrak! 27 svetnikov in samo dve ženski. Tudi to to kaže na to, da je v nekaterih zadevah programski svet z eno nogo še v prejšnjem stoletju.

 

Sašo Hribar, Januš Luznar, Matevž Caserman (Matevž je vodil razpis za generalnega direktorja, preko katerega so uspeli pridobiti eno samo kandidaturo, zaradi pritožb in slabo vodenega postopka imenovanja novega generalnega direktorja, ki imenuje ostale  na najpomembnejših položajih stroge hierarhije, je stari generalni direktor že več mesecev  kljub poteku mandata še vedno na položaju.

Filli je tehnični direktor RTV Slovenija, obenem je edini kandidat za novega generalnega direktorja, med poslušanjem napotkov kaj ja in kaj ne?
Par dopolnitev in pripomb na njegovo (izdelano vizijo)  dobite tu.
 

Peter Pavel Klasinc, Anton Guzej generalni direktor RTV Slovenija, Vinko Vasle, direktor radia Slovenija, spredaj žalostno zaskrbljen obraz Sergija Pelhana.
Sergij Pelhan redko spregovori, toda vedno tehtno.

Tik pred ZASEDANJEM  Sveta RTV Slovenija. Predsednik z oranžno barvo kravate in pikčasto srajco - Jernej Pikalo.  Njegovo vodenje je tehtno, lucidno, toda ali bo voz res lahko potegnil iz tega kjer je. Njegova naloga se iz izredne seje v izredno sejo, bolj kaže kot čudež z majhnimi možnostmi uresničitve.  Izhod bi bil več DEMOKRACIJE kar je sicer njegova vrlina. Toda tega "več" si: noče, ne zna ali ne more privoščiti.

. . .

Kakšnih 15 minut pred koncem 1. dela kamerman RTVS enostavno odloži kamero na pult ob vhodu in seje ne snema več. V poslovniku sicer piše da se seje snemajo...
Nikjer ni zapisana omejitev snemanja.

. . .

Seja se v drugem delu prevesi v NESKLEPČNOST

Manj kot 15. svetnikov pomeni hud udarec za njegovo delovanje. Zvezdan Martič pred praznimi  stoli. Le še 14 jih vztraja. Predsednik je oznanil - NISMO SKLEPČNI.

Sašo Hribar je ponovil svoje stališče da se mora svet odločiti ali za koncept prilagoditve spodbujanja večje gledanosti -  RUMENIZACIJE  ali konceptu ustreči ZAHTEVNEJŠIM GLEDALCEM. Svet je tudi za časa polne sklepčnosti temu tiho prikimaval, nekateri člani so tudi med nesklepčnim delom seje glasno podprli stališče, da mora koncept temeljiti na zahtevnejših, samostojnejših, aktivnejših uporabnikih RTV storitev. Toda ustrezen sklep (seveda?) ni bil sprejet. Lahko bi bil sprejet med sklepčnim delom seje na kateri so bili prisotni skoraj vsi svetniki  (kot vem 28 od 29tih). Nastopi člana sveta Saša Hribarja so bili večinoma izjemno tehtni, podprti z dokazi, zanimivi. Med drugim je predlagal standard javnosti sej sveta, da posnetke seje predvaja npr. 3 TV program. Tako, da bi ubogi naročniki lahko videli kaj dela najpomembnejši organ RTV Slovenija. Seje so res zanimive in večkrat zelo poučne. Dogajanja v svetu RTVS kažejo  dejansko stanje medijskega  dogajanja v Sloveniji. Posttotalitarna država z navidezno DEMOKRACIJO  medijskih informacij.

 Na RTV Slovenija pa medijsko in postopkovno niso spregledani samo neodvisni producenti, regijski TV  in radijski centri, poslanci, civilna družba..., ampak tudi vse bolj številni svetniki najvišjega organa RTV Slovenija - svetniki Programskega sveta RTV Slovenija.


Nesklepčnost, napol depresivno stanje. KAJ SEDAJ?

Matevž Tomšič, ki na sliki kaže hrbet je takoj po ugotovitvi nesklepčnosti vstal in odšel.

V ozadju gospod Marko Filli, levo Marko Prpič.
Marko Prpič je naredil izjemno dobro analizo stanja gledanosti in poslušanosti TV in radijskih programov skozi daljše časovno obdobje. Obdelal je kar 11.000 oddaj TV Dnevnika SLO 1. Opredelil je ključne probleme kot npr.: ozkost poročanja, zanemarjanje "marginalcev"... Iz razprave pa je bilo razvidno, da tega zadnjega nobeden od odločevalcev ni slišal, zato je ravno z očitkom, da ni nakazal izhodov prejel tudi nekaj očitkov. Tudi moja čestitka za predanost delu in konciznost analize, ki pa na žalost govori o katastrofalnem vodenju zavoda. Kar pa NAŠI seveda ne priznajo, NJIHOVIM pa dejansko stanje počasi šele kaplja v zavest.


Nemi poslušalci, med njimi tudi novinarji.

Novinar Večera Jaša Lorenčič je o prejšnji seji celo poročal.

Na seji Programskega sveta RTV Slovenija 22. 04. 2004 je Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTVS predlagala, da pritožbo neustreznega poročanja o  javni predstavitvi mnenj o osnutku zakona o RTV Slovenija v osrednji informativni oddaji RTVS TV SLO 1  - Dnevnik  (17. 03. 2010) obravnava  Programski svet. 

Tudi na seji naslednji seji 04. 05. 2010 je o zadevi pod točko razno o tem poskušala spregovoriti. Točka razno se je začela po 4. urah, izjemne predstavitve katastrofalnega stanja gledanosti TV programov in več ter manj brezplodnih debat sveta. Ko je spregovorila je bila seja še SKLEPČNA. Bila je grdo UTIŠANA. Predsednik sveta jo je sredi  drugega stavka prekinil, da smejo najprej govoriti samo člani sveta. Kot govornik je vstopil Caserman, ki je besedo o tem kaj menijo gledalci in poslušalci speljal v povsem drugo temo. Molkova je roko držala dvignjeno kot znak da želi govoriti. Njena gesta zahteve je bila spregledana. Že med govorom Casermana je sejo zapustilo par svetnikov. Nato je govoril še Gojko Bervar, ki je med drugim pozval da se prisluhne Miši Molk. Nato je Miša Molk je dobila besedo toda to je bilo že v t.im. drugem delu. ko Programski svet ni bil več  SKLEPČEN, zato o zadevah ni poročala in se je vzdržala komentarja.  Ker je FARSA navidezne demokratičnosti, strokovnosti... omogočila, da sem se za besedo javil sam, sem se glasno javil za besedo. "Še jaz hočem nekaj povedati!" Tik pred zaključkom seje je bilo na iskreno pobudo svetnice Mojce Šebart namreč z izrekom predsedujočega in pritrdilnim molkom sprejeto mnenje, da vsak, ki se udeleži sveta, čeprav nečlan, lahko dobi besedo, da pove svoje mnenje, opozori na kaj pomembnega... 

V dveh minutah nagovora sem opisal del zgornjih kršitev in ČLANE sveta prosil za podporo, da se z gradivom o kršitvah obvesti člane programskega sveta1 in da člani  problematiko UVRSTIJO tudi kot točko dnevnega reda na prihodnjo sejo. Glede na 7,5. točko Poslovnika Programskega sveta je za uvrstitev na sejo pa da je potreben predlog, ki je podprt vsaj s strani 3 članov sveta.

Obravnavanje le v komisiji sveta, ki se s temi zadevami ukvarja namreč ni zadostno, zato ker se po nepotrebnem oži prostor obveščanja o kričeči zadevi kršitev  osnovnih človekovih pravic, programskih standardov, etičnih in drugih kodeksov, deklaracij novinarstva, pa tudi  zato ker je komisija zasuta z drugimi zadevami.   

1 To željo je posredno z vprašanjem: Ali so bili člani obveščeni in verjetno bi lahko bili.... po moji predstavitvi povedala tudi varuhinja pravic gledalcev RTVS.

Ker so kršitve PRECENDENČNI in UČNI PRIMER KAKO SE NE SME POROČATI in ker je v analizo primera vloženo veliko truda, tako VARUHINJE, kot številnih, ki smo se javnega posveta udeležili...  pričakujem, da boste člani Programskega sveta RTVS  podprli strokovno analizo  zgoraj opisovanega poročanja RTV Slovenija in da bodo tako o gradivih kot o poročilu seznanjeni vsi člani Programskega sveta, še pred ponovnim izrednim sestankom 18. 05. 2010. 



٭


ESEJ O SEJI PROGRAMSKEGA SVETA 22. 04. 2004

PAR OBJAVLJENIH ČLANKOV O  SEJI


domov