KOORDINACIJA ZA SPREMEMBE VOLILNE IN MEDIJSKE ZAKONODAJE
(K-VMZ)


IZVLEČKI IZ PREDLOGA ZA SPREMEMBO VOLILNE KAMPANJE:
Glede na predlog naj bi se 88 poslancev DZ še naprej volilo na podlagi proporcionalnega volilnega sistema, vendar v osmih volilnih enotah - v vsaki po 11 poslancev.

Zakonska novela uvaja prednostni ali preferenčni glas, s katerim bodo volivci lahko bolj vplivali na delitev mandatov med kandidati. Predlagatelji se nagibajo k rešitvi, ki je že bila preskušena na volitvah poslancev v evropski parlament. Druga velika sprememba pa se dotika volilnih okrajev. Teh novela zakona ne odpravlja, vendar bodo imeli samo še tehnično vlogo (ugotavljanje izida volitev).

Uvedbi preferenčnega glasu in odpravi volilnih okrajev sta v prejšnjem mandatu najodločneje nasprotovali ljudska stranka in demokratična stranka upokojencev.

Plakatiranje naj bi omejili zgolj na mesta, ki jih brezplačno in s ciljem osnovnega informiranja odloči lokalna skupnost, na plačljivih mestih pa ne bi bilo več dovoljeno. Pri čemer bi bil za kršitev organizator volilne kampanje kaznovan z globo od 3500 do 4000 evrov.

Pri objavah raziskav javnega mnenja in anket bi prepoved njihovega objavljanja skrajšali le na čas volilnega molka, v izogib morebitnim manipulacijam pa bi določili bistveno večje število podatkov, ki jih bodo morali izvajalci anket in raziskav javnega mnenja ob objavi navesti.

Na glasovnici bi bile vse liste, na vsaki od list največ 11 kandidatov. Med njimi pa bi moral volivec voliti za enega kandidata in obkrožiti številko pred njegovim imenom.

V zakonu o volilni in referendumski kampanji naj bi v celoti uredili tudi financiranje. Natančno bi določili, kaj se šteje kot prispevek za volilno kampanjo ter kdo jo sme in kdo ne financirati. Podatki o donacijah fizičnih oseb bi bili še naprej javni, če presegajo trikratno povprečno mesečno bruto plačo. Donacije pravnih oseb, samostojnih podjetnikov in posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost, pa bi bili brez izjeme, ne glede na višino javni.

Noben spol ne sme biti zastopan z manj kot 40 odstotki glede na skupno število kandidatk in kandidatov na listi (zdaj 35 odstotkov).

 

STALIŠČA O VOLILNI KAMPANJI (K-VMZ)

PREDLOG SPREMEMB O VOLILNI KAMPANJI - javna razprava
predlagatelj: Ministrstvo za javno upravo
 


Slovenija je razdeljena na 8 volilnih enot, ki so razdeljene na 11 volilnih okrajev. 2 mandata pripadata italijanski in madžarski manjšini.

Stranka, ki se želi prebiti v parlament mora preseči 4% volilni prag (približno za vsak odstotek stranka prejme enega poslanca). Nato se po izračunu najprej mandati razdelijo po volilnih enotah in nato po volilnih okrajih. Če stranki pripada 12 poslanskih mest, praviloma vsaki volilni enoti pripada eno poslansko mesto, štirim najboljšim enotam pa še dodatno poslansko mesto. V volilni enoti mandat pripade kandidatu (če kandidat kandidira v dveh volilnih okrajih se mu za rezultat šteje povprečje obeh rezultatov), ki ima najboljši volilni rezultat oz. dvema najboljšima, če enoti pripadata dva mandata.


drugo o vol. kampanji


domov