dost ´mamo

 UKRADLI SO NAM DRŽAVO

NELEGITIMNO DELO 5. SEJE USTAVNE KOMISIJE

ki pripravlja spremembe 90. člena Ustave RS.  Seja se je pričela ob 16 uri. Vodil jo je Gregor Virant


Seje so se kot zainteresirana javnost udeležili tudi: Gvido Novak, Blaž Babič, Vili Kovačič, Andrej Šiško, Vojko Kogej, Aleš Primc... Nekateri predstavniki zainteresirane javnosti so prišli iz oddaljenih krajev, tudi iz 100 km oddaljenega Maribora. Samo za vožnjo v Ljubljano in nazaj so porabili tako 3 ure svojega časa.

Seja na kateri je sodelovalo 19 poslancev je trajala dve uri. Zaintersirana javnost je morala dogajanje opazovati nema. GreDOL je namreč vsem prisotnim, ki niso poslanci povsem vzel pravico do besede. Ker se je pobudnica za spremembo referendumske zakonodaje obrnila na Vilija Kovačiča je nastal neljub zaplet, saj je moral biti Vili TIHO. Ker je del zaintersirane javnosti vložil tudi pobudo da se v strokovno komisijo, ki bo pretehtala argumente predloga za in proti spremembi ustave uvrstita še dva člana - priznana pravnika, je bila situacija še bolj hecna. GregGOR oz. GreDOL je opozoril da so vlogo dobili, je pa enostavno ni obravnaval, niti se do nje ni opredeljeval, niti ni dopustil pobudnikom da jo predstavijo. Verjetno to ni le njegova osebna zahteva ampak zahteva večine poslancev "ljudstva".

Opazil sem da je bila komisija  sestavljena na "delegatski" način. Večje stranke so imele več predstavnikov, manjše pa le po enega. Glasovali pa so enotno in s tem povedali da so se o vsem že dogovorili ob "kavicah".
Točneje z ničemer niso spremenili predlaganega. Je pa seja trajala približno dve uri. Med razpravo je bilo slišati nekaj strokovno logičnih stališč, npr. da Ustava ne dopušča da bi se z referendumom odločalo na način da bi bile kršene človekove pravice (Jože Tanko), pa tudi popolnih neumnosti npr. da je treba v 90. člen vključiti da se mora vsaka odločitev referenduma spoštovati (Mihael Prevc). Za parlament je značilno da ne upošteva niti vseh odločitev Ustavnega sodišča ali naj se torej v Ustavo zapiše tudi to? Prvopodpisana pod Predlog za začetek postopka za spremembo Ustave, Katarina Hočevar iz stranke "Državljanska" lista je poleg nesmislov povedala tudi tehten argument da se referendumska pravica  s strani poslancev lahko zlorablja. Da res je, zato naj postane res sredstvo zgolj civilne družbe in izvenparlamentarnih organizacij. Izkazalo pa se je da so tako procedura spreminjanja Ustave, kot lobiranja okrog sprememb... nedemokratična, navijaška kar družbo še naprej potiska v poglabljanje politične in posledično tudi v vse druge krize. Namesto več družbenega dialoga ga je vse manj, s tem pa silnice družbene skupnosti, ki bi morale delovati povezano, prehajajo v stanje vse večje konfliktnosti. Namesto pozitivnega centra je parlament DZ RS leglo: kupčij, destrukcije, nemoči in nesoglasij. 

Ker je bila javnost tudi tokrat povsem izključena v ključnih korakih postopka spreminjanja Ustave RS  - družbene pogodbe - je postopek okrnjen do te mere da je postal nelegitimen. 
Omogočenje javne razprave ne more nadomestiti napak iz naslova dosedanjega izključevanja javnosti.

Zaradi:
- postopkovne nelegitimnosti dela Ustavne komisije DZ RS,
- tega ker DZ RS podpira samo še 1/5 volilnega telesa,
- zavajajočih intepretacij družbene pogodbe  - Ustave npr. s strani predsednika DZ RS Gregorja Viranta, ko je na seji trdil: 
  " Referendum ni korektiv posredne demokracije!"

 

mora DZ RS prenehati s postopkom SPREMINJANJA USTAVE RS.
 


Izgon civilne družbe iz ustavne komisije ne sme ostati neopažen, zato ga skušam zabeležiti. Ko je g predsedujoči sejo zaključil sem imel glasno “stoječo” polemiko z Njim, ampak seveda v prazno, ker me je stalno prekinjal. Nekaj pretrganih stavkov sem kljub vsemu uspel povedati, nekaj pa bom opisal tukaj, žal bo nekaj tudi na osebnem nivoju. 

                                                                                                                                        ***

G. Virant danes ste se izkazali kot “poklicni demokrat”. Poklicni demokrat je človek, ki mu je demokracija njiva na kateri se sme gojiti samo domač krompir in kislo zelje z njegovega strankarskega vrta. Niti kolobarjenje ni dovoljeno. Ampak demokracija bi morala biti najbolj spoštovana prav na vaši kmetiji, v ustavni komisiji.

 Žal je Vaše ravnanje pripeljalo do nasprotnega učinka, kajti niste spoštovali niti človeškega bontona, da se na predloge odgovarja.  Gre za predlog za naše sodelovanje v UK in za predlog za dopolnitev strokovne komisije (predlog je po e-pošti podal g. Gvido Novak).  To bi namreč morali obravnavati danes in ne na javni predstavitvi mnenj ali po njej. Na naše predloge za sodelovanje niste niti odgovorili, kot da ne obstojajo, danes pa ste si nam upali vzeti besedo tudi ustno. Poleg IZLOČENIH (gre za podpisnike ustavljene referendumske pobude) ste danes inavgurirali še novo kategorijo državljanov – NEOBSTOJEČI. V imenu teh neobstoječih se zdaj tudi oglašam, ker imamo kljub vsemu nekaj povedati.  V tem trenutku gre za sledeče:

 1. Predlog – tekst , Katarine Hočevar, je po mojem grobem in neotesanem mnenju (da se ponovno tako izrazim) prava tankovska “rešitev”, ki nikoli ne bi smela biti izhodišče za strokovno komisijo, ki ste jo danes ustanovili. To gradivo  je lahko lahko le stališče Vaše poslanske skupine ne pa ustavne komisije, in za neobremenjeno odločanje ne bi smelo biti ponujeno  vsem poslancem kot izhodiščna platforma niti ne bi smelo biti kot gradivo – obvezno čtivo predlagano za strokovno skupino. Žal med poslanci ni bilo toliko avtonomnega duha, da bi takemu stališču nasprotovali, kaj šele, da bi ga  z glasovanjem zavrnili.

 2. Javna predstavitev mnenj, ki ste jo danes napovedali, in jo mi pozdravljamo, Vam je očitno - kot “poklicnemu demokratu” le alibi, da nam  niste pustili do besede. Po Vašem mnenju naj bi bili mi z enodnevno odmerjeno dozo  demokracije  lahko več kot zadovoljni in srečni, če bi in ko bi nas Vi - predstavniki politične kaste poslušali.  V strokovno skupino pa ste – bodo, pripuščeni le  izbranci, ki ste jih določili izključno vi – torej politika. Dvomim, morda pa se na srečo motim, da jih bo kooptirala v komisijo celo strokovna skupina sama. To ji bomo predlagali.

 3. Naj ponovim: danes smo hoteli intervenirati proceduralno, ampak to po Vaši zaslugi mi nismo mogli niti povedati, da v v strokovno komisijo predlagamo 2 predstavnika – prof. dr. Rudija Kocjančiča in doc. dr. Jurija Toplaka, ki nobeden od njiju ni padel z neba, ampak sta kompetentna predstavnika stroke, celo ustavne stroke. Če že mi s svojimi “ljudskimi” pripombami ne segamo dovolj visoko v sfero vaše politične samozadostnosti.

 

Civilna družba in državljanske pobude so pri politikih pred volitvami najbolj cenjena fraza, v resnici pa v praksi – po volitvah najbolj zaničevana in moteča zadeva. V tem Vi celo prednjačite, čeprav je naziv stranke glede na Vašo prakso zavajajoč – “državljanska” lista. Odkar ste skozi parlament Vi osebno spustili zakon o poroštvu za projekt , ki je v protikorupcijski preiskavi in o katerem ni bilo v drugem in tretjem branju niti besedice razprave (poslanci pa so pred tem celo zavrnili – izglasovali, da javna predstavitev mnenj ni potrebna) so vaše državljanske delnice zelo strmo padle. Danes pa ste g. Virant prekosili sami sebe, ko ste celo g. Prevcu onemogočili repliciranje na moje stališče, ker naj bi jaz potem ne imel, možnosti – vaše pravice do odgovora. Vaša izjemna skrb za demokratičnost postopka (skrb za pravico šibkejšega) me je skoraj navdušila, no hitro sem se zavedel, da to vendarle ni skrb ampak strah, strah pred drugačnim mnenjem. 

Danes ste rekli, da kvorum za parlamentarne volitve ni potreben in smiseln ker je udeležba na njih dovolj visoka – okrog 60 %. No, potem ste seveda lahko brez skrbi, tudi če bi ga uvedli. Vendar sem prepričan, da bi bila po uvedbi kvoruma udeležba pol manjša. Ko bi ljudje dobili to možnost, da namreč z ne odločanjem odločijo o veljavnosti volitev, bi Vam kvorum, za katerega se zdaj pri referendumski ureditvi tako “velikodušno” zavzemate (od zahteve Z.J. ste ga znižali  za fantastičnih  5 %),  pokazal zobe – torej možnost in realnost zlorabe. 

Kvoruma za volitve si seveda ne boste dovolili tvegati. Mnogo lažje je natakniti ljudstvu bariere, ki jih ne bo moglo preskočiti. Ljudstvo ne bo nikoli moglo vštric s kapitalom, dirigiranimi mediji,  Rimo katoliško cerkvijo, sindikati Šaleške doline s podporo Zveze svobodnih sindikatov ter seveda z Vami, nominalnimi – ne dejanskimi, predstavniki ljudstva.

G. Virant, za konec upam, da Vam kljub vsemu REFERENDUMSKI UDAR ne bo uspel in 60 glasov ne boste zbrali.  Kljub medijski blokadi naših stališč. Mi se bomo potrudili da bo tako, kljub aparatu ki ga imate in oviram , ki nam jih kot POKLICNI DEMOKRAT postavljate. Naj zaključim: POLITIKA JE PRERESNA IN PREVEČ USODNA ZADEVA, DA BI JO SMELI PREPUSTITI ZGOLJ POLITIKOM.

Lep pozdrav  Vili Kovačič

 

Ps.: ne morem pa ob današnjem dnevu pozabiti  g. Boruta Pahorja, ki je danes govoril o ODGOVORNOSTI in mi žal pred tem ni dovolil postaviti vprašanja o njegovi in Križaničevi odgovornosti za POROŠTVENI NATEG v letu 2010 ko je, kot tedanji premier,  obljubljal  obravnavo poroštev v parlamentu jeseni leta 2010. Ta (NE)odgovornost se da kvantificirati – najmanj 500 mio evrov od tedaj porabljenega denarja za TEŠ6. Če bi tedaj hoteli poslušati ljudstvo in bi ravnali ODGOVORNO bi bil prihranek velikanski.

Lep pozdrav torej tudi g. Borutu.         

Vili


Stališče:

US sodišče je samo interpret ustave, kakršno sprejme državni zbor, ne pa ustvarjalec ustave.

Ustava je najvišja pogodba med DRŽAVLJANI. Slovenija je RES - PUBLICA - Republika - glas ljudstva; je pravna in demokratična država. Slovenija je DEMOS KRATOS - vladavina ljudstva - kot je zapisano v tretjem členu Ustave.

Ustavo res oblikujejo poslanci toda le kot posredniki oblasti - v primeru ustave le na podlagi konsenza z večino volivcev.  Ustava jim to možnost dopušča (v tem je premalo koncizna) toda le pod pogoji, da se navedeno spoštuje. Samih temeljev parlament ne more spreminjati. Npr. da uvede fašistično oktroirano Ustavo kjer imajo poslanci dosmrtni mandat, državljanom pa vzamejo volilno pravico ipd.

Ali parlament z Ustavo RS in posledično z državljani lahko dela kar hoče in to vsak parlament, ki je izvoljen po svoje?
 

V Sloveniji imamo zelo hude probleme v zvezi z družbenim dogovarjanjem glede konkretnih zadev izvršilne oblasti. Na eni strani ropanja na vseh ravneh družbene nadstavbe: od finančnega sektorja, tajkunov, do stečajnih upraviteljev na drugi pa naj bi zaupali oblasti?  Oblast mora najprej odpraviti ROPANJA, šele potem se lahko spreminja družbena pogodba USTAVA, saj se mora kot rečeno spreminjati v pogojih družbenega konsenza večine volivcev.

 

Ustavno sodišče ni samo interpret Ustave ampak je tudi varuh ustavne ureditve.

 

Vladislav Stres
 

Poziv predsedniškim kandidatom.ALI IMATE STALIŠČE ali pa boste dali glavo v pesek kot noj?

PRENOVA SLOVENIJE

+

ZAKONODAJA
USTAVA RS      LISTINA TEMELJNE ČLOVEKOVE PRAVICE   PREDPISI (PIS)    POGODBA ZA USTAVO EU več  

dod. inf. o SLO vlada ZDA - CIA

skrbnik spletne strani
 

Slovenija postala članica Organizacije združenih narodov leta 1992; Sveta Evrope leta 1993, Evropske unije (EU) in NATO leta 2004. Januarja 2007 je zamenjala slovenski tolar za EURo in tako vstopila v eroobmočje,   decembra 2007 je sklenila Schengenski sporazum, ki so odpravile kontrolo potnih listov na skupnih notranjih mejah EU.