KVMZ 20.10.2010
 

Izjava za javnost po današnji obravnavi Predloga zakona o RTVS-2

Izjava sopredsedujočih Koordinaciji neparlamentarnih strank za spremembe volilne in medijske zakonodaje:
Andreja Magajne, poslanca DZ in predsednika Krščanskih socialistov Slovenije ter Darka Krajnca, predsednika Stranke mladih – zeleni Evrope

po današnji obravnavi Predloga zakona o RTVS-2 v DZ RS.

 

PROTI DISKRIMINACIJI na JAVNI RTVS

Ljubljana, 20. oktobra 2010. SMS – ZELENI in Koordinacija neparlamentarnih strank za spremembe volilne in medijske zakonodaje nasprotujemo sprejemu predlaganega Zakona o RTV zato pozivamo vse poslance DZ RS naj glasujejo PROTI predlogu zakona, ki ukinja edino slovensko javno radio – televizijo. Z izglasovanjem takega predloga zakona se uzakonja diskriminacija in neenake možnosti, saj se pri programskih vsebinah ter javnem poročanju diskriminira neparlamentarne stranke in druge civilne iniciative.

V Stranki mladih – zeleni Evrope nasprotujemo zadnjemu Predlogu zakona o Radioteleviziji Slovenija ( ZRTVS – 2), ker ta kljub predlaganim amandmajem, predvsem k 11. členu, še naprej vzdržuje diskriminatorno in nepravično obravnavo slovenskih neparlamentarnih strank. Zaradi ločevanja programskih vsebin namenjenih parlamentarnim strankam od časa namenjenega neparlamentarnim strankam in listam kandidatov, Predlog zakona o RTVS-2 deluje protiustavno, saj namerno zanemarja načelo pravice javnosti do celovitega dostopa do informacij javnega značaja. Parlamentarne stranke tak zakon ščiti pred javnim skupnim soočenjem s preostalimi  političnimi strankami še posebej v času volilnih kampanj.

 

Sopredsedujoči Koordinaciji neparlamentarnih strank za spremembe volilne in medijske zakonodaje in predsednik SMS – ZELENI, mag. Darko Krajnc komentira: «V Sloveniji potrebujemo neodvisno in javno radio - televizijo, zato se nam zadnji predlog zakona o RTVS, ki ta status ukinja zdi nesprejemljiv. Pozivamo politične stranke, ki v svojih programih poudarjajo enake možnosti, demokratičnost in svobodo govora, naj ta načela uveljavijo tudi v Zakonu o RTVS.«

 

Zakonu o RTVS – 2 je na današnji obravnavi v DZ odločno nasprotoval tudi Andrej Magajna, predsednik Krščanskih socialistov Slovenije (poslanska skupina SD) in sopredsedujoči Koordinaciji neparlamentarnih strank za spremembe volilne in medijske zakonodaje. Poudaril je:« javne službe, še posebej RTV niso namenjene za trženje, marveč za široko, najširšo razgledanost, za kultiviranje odnosov med ljudmi, odpiranje umetniški ustvarjalnosti in širini duha.«

 

Podanem mnenju se pridružuje tudi Koordinacija neparlamentarnih strank za spremembe volilne in medijske zakonodaje kjer menijo, da bo nesistemskost, pravna nedorečenost in odmik od pravice namembnosti nacionalne radio – televizije idealna podlaga za finančno in vsebinsko razgradnjo javnega zavoda RTV SLO.

 

Lep dan

--
Niko Okorn
051 337 733


IZJAVA ZA JAVNOST - TISKOVNA KONFERENCA 17. 9. 2010
 

Tiskovna konferenca KVMZ 17.9.2010

Tiskovna konferenca KVMZ 30.1.2009

 

Ljubljana. 17. september 2010. Koordinacija neparlamentarnih strank in gibanj je javnosti predstavila

svoje poglede na  slovenske medije in politično kapitalske navezave v času lokalnih volitev.

 

Sopredsedujoča Koordinaciji neparlamentarnih strank za spremembe volilne in medijske zakonodaje :Andrej Magajna, poslanec DZ in predsednik krščanskih socialistov Slovenije in Darko Krajnc, predsednik Stranke mladih – zeleni Evrope ter družbeni aktivist Vladislav Stres so javnosti predstavili načrtno oviranje neparlamentarnih političnih strank in civilne družbe pri vključevanju v procese družbenega in političnega delovanja v Sloveniji skozi medijsko in volilno zakonodajo.

 

Pravna osnovo za zagotavljanje neenakih možnosti v slovenskem javnem prostoru omogočajo: problematičnost zagotavljanja javnega interesa Zakona o medijih; Zakon o volilni in referendumski kampanji, ki v 6.členu  diskriminatorno določa različne kategorije volilnih kampanj ter Zakon o RTV (predvsem 11. člen ZRTVS), ki diskriminira kandidate oziroma kandidatom, ki se odločijo za kandidaturo ne zagotavlja enakih možnosti predvolilnih nastopanj.
 

V primeru nadaljevanja obstoječega diskriminatornega stanja, ki je posledica obstoječe zakonodaje ter novih predlogov Zakona o Medijih ter Zakona o RTV S, bo Koordinaciji neparlamentarnih strank za spremembe volilne in medijske zakonodaje dala pobudo za presojo ustavnosti zakonov. 

 

p.s.:

Namesto da bi se javni interes v novem predlogu Zakon o medijih dopolnil, se je izpustil kar cel člen. tako je  nastala zakonska praznina.

KVMZ je že na javni predstavitvi mnenj 17. 3. 2010 vložila pobudo za dopolnitev javnega interesa v  ZMeD.
 

Zakon o medijih (UPB1) www
4. člen (Javni interes na področju medijev
je v novem predlogu izpuščen)

Predlog novega Zakona o medijih  www  
1. člen (2):

(1) Republika Slovenija podpira medije pri ustvarjanju in razširjanju programskih vsebin, ki so pomembne:

– za uresničevanje pravice državljanov oziroma državljank Republike Slovenije, Slovencev po svetu, pripadnikov oziroma pripadnic slovenskih narodnih manjšin v Italiji, Avstriji in Madžarski, italijanske in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji ter romske skupnosti, ki živi v Sloveniji, do javnega obveščanja in do obveščenosti;

– za zagotavljanje pluralnosti in raznolikosti medijev;

– za ohranjanje slovenske nacionalne in kulturne identitete;

– za vzpodbujanje kulturne ustvarjalnosti na področju medijev;

– za kulturo javnega dialoga;

– za utrjevanje pravne in socialne države;

– za razvoj izobraževanja in znanosti.

(2) Republika Slovenija podpira razvoj tehnične infrastrukture na področju medijev.

(3) Republika Slovenija posebej podpira ustvarjanje in razširjanje programskih vsebin namenjenih slepim in gluhonemim v njih prilagojenih tehnikah ter razvoj ustrezne tehnične infrastrukture.

(4) Za sofinanciranje uresničevanja javnega interesa na področju medijev iz prejšnjih odstavkov zagotavlja Republika Slovenija sredstva v državnem proračunu.

 Republika Slovenija uresničuje javni interes predvsem:

– z analizo in nadzorom tveganj uresničevanja javnega interesa;

– z izvajanjem javno sprejete strategije razvoja medijskega prostora;

– s sofinanciranjem medijskih vsebin;

– s prepovedjo tržnih in lastniških koncentracij v medijih, ki ogrožajo javni interes;

– z omogočanjem koregulacije v nadzoru, izvajanju in spreminjanju medijske zakonodaje;

– s spodbujanjem institutov uredniške in poklicne avtonomije na področju samoregulacije v

medijih;

– z javno radiotelevizijo


Predlog novega Zakona o RTVS   
Obravnava ZRTVS v DZ RS( www) 


11. člen predloga Zakona o RTV Slovenija

(volilna kampanja v vsebinah, programih in storitvah RTV Slovenija)

(1) RTV Slovenija mora med volilno kampanjo dati brezplačno na razpolago del programskega časa ali prostora v storitvah, ki jih zagotavlja, ali programskega časa za predstavitev kandidatk in kandidatov (v nadaljnjem besedilu: kandidatov) političnih strank in njihovih programov. RTV Slovenija je pri določitvi tega prostora, časa in oblikovanju vsebine teh vsebin ali oddaj dolžna upoštevati načela iz 4. člena tega zakona.

(2) Med volilno kampanjo za volitve v državni zbor je čas, namenjen predstavitvi kandidatov in političnih strank, ki so zastopane v državnem zboru, enak za vse, prav tako so enaki pogoji za njihovo predstavitev v okviru predvolilnih vsebin ali oddaj.

(3) Med volilno kampanjo za Evropski parlament je čas, namenjen predstavitvi kandidatov in političnih strank, ki so zastopane v Evropskem parlamentu, enak za vse, prav tako so enaki pogoji za njihovo predstavitev v okviru predvolilnih vsebin ali oddaj.

(4) Politične stranke in neodvisni kandidati, ki pred volitvami v državni zbor niso zastopani v državnem zboru oziroma pred volitvami v Evropski parlament v Evropskem parlamentu, morajo imeti skupaj na razpolago eno tretjino skupnega časa ali prostora, ki ga RTV Slovenija določi za vse politične stranke in kandidate, ki sodelujejo na volitvah. RTV Slovenija tem strankam oziroma kandidatom omogoči predstavitev v okviru njim namenjenih posebnih predvolilnih predstavitev v ločenih terminih in prostoru, tako, da je vsaki od teh strank oziroma vsakemu od neodvisnih kandidatov omogočena medsebojno enakopravna predstavitev.

(5) Kandidatkam oziroma kandidatom za predsednico oziroma predsednika republike (v nadaljnjem besedilu: predsednik republike) mora RTV Slovenija zagotoviti enak čas, prostor in pogoje za predstavitev.

(6) RTV Slovenija mora najpozneje 15 dni po razpisu volitev za predsednika republike oziroma volitev v državni zbor, Evropski parlament ali lokalnih volitev objaviti način, oblike, obseg in pogoje za predstavitev kandidatov, političnih strank in njihovih programov iz prvega odstavka tega člena v svojih v svojih programih ali na drug način, dostopen javnosti.


Amandma na 11. člen Zakona o RTV Slovenija, ki sta ga vložila Andrej Magajna in Franc Žnidaršič (pdf)


KOMENTAR:

11. člen  veljavnega zakona vsebuje podobna določila kot so zapisana v predlogu. Določila so diskriminatorna.
Predlog se je v 4. odstavku osnutka predloga spremenil tako, da se je določilo   "eno tretjino skupnega časa ali prostora" spremenilo v dve tretjini.

Alineje 11 člena  2 in 3 in 4 in 5 se naj združijo v eno samo, ki se glasi: "Med volilno kampanjo za volitve  je čas, namenjen predstavitvi kandidatov in političnih strank, , enak za vse, prav tako so enaki pogoji za njihovo predstavitev v okviru predvolilnih vsebin ali oddaj."

 


domov